Kredyt hipoteczny to poważna inwestycja na lata, dlatego też osoby zamierzające sięgnąć po taką formę zastanawiają się długo i dokładnie weryfikują oferty różnych instytucji finansowych. Niektórzy zwracają się o pomoc do doradców, inni korzystają z porównywarek kredytów czy też opinii znajomych, którzy są, być może, bardziej doświadczeni. Trzeba pamiętać, by oprócz specyfiki oferty zwracać też uwagę na to, czy spełnia się wymagania banku – kredyt hipoteczny ma nieco inne warunki przyznawania niż zwykła pożyczka, dlatego też nie wszędzie i nie zawsze można będzie go dostać.

Wybór banku

W jakim banku kredyt hipoteczny?Próbując uzyskać odpowiedź na pytanie, w jakim banku kredyt hipoteczny okaże się najbardziej opłacalny, ludzie korzystają z różnych źródeł informacji. W dzisiejszych czasach jednym z pierwszych jest internet. Rzetelną wiedzę znaleźć można na specjalistycznych forach dyskusyjnych, na których porusza się tematykę takich kredytów – fora mają najbardziej rzetelne wpisy, bo choć zdarzają się różnego rodzaju treści sponsorowane, bardzo cenne są posty prawdziwych klientów banków i innych instytucji. Można tam również zadawać swoje pytania, dzięki czemu obraz staje się pełny, a świadome podjęcie decyzji znacznie ułatwione. Kolejnym zalecanym narzędziem są, oczywiście, porównywarki. Po skorzystaniu z jednej z nich uzyskuje się tabelę ze szczegółami kilku czy też kilkunastu ofert kredytów hipotecznych. Ułatwia to sprawdzenie, gdzie czeka się najkrócej, gdzie wymagany jest najniższy wkład własny, gdzie jest najbardziej korzystne oprogramowanie itd. Dzięki porównywarkom można też szybko wyeliminować najdroższe kredyty, skupiając się jedynie na ofertach przystępnych dla kieszeni.

Warunki przyznawania

Kredyty hipoteczne są bardziej wymagającym produktem bankowym od zwykłych pożyczek. Jedną z różnic jest niezbędny wkład własny – kiedyś możliwe było staranie się o wsparcie bez takowego, ale zostało to zmienione. Wysokość wkładu, jaką chce zapewnić klient, podnosi jego szanse na uzyskanie kredytu nawet w przypadku lekko gorszych innych parametrów. Nie może to jednak zanegować totalnego braku zdolności kredytowej, więc nie trzeba liczyć na lepsze podejście banku z powodu wysokiego wkładu. Inne wymogi to np. wysokość dochodu. Wiele banków ma bardzo wyśrubowane kryteria, więc oprócz sporej kwoty wpływającej co miesiąc na konto warto pochwalić się też umową na czas nieokreślony – w przypadku umowy na czas określony można z góry zakładać, że walka o kredyt hipoteczny będzie ciężka i prawdopodobnie skazana na porażkę. Wiele banków weryfikuje klientów również pod kątem celu, na jaki brany jest kredyt; niektórzy chcą np. zbudować dom od podstaw, inni już mają część, jeszcze inni zamierzają kupić gotową nieruchomość.

Korzystne warunki kredytowania

Czasami to, w jakim banku kredyt hipoteczny okazuje się najbardziej korzystny, zależy wyłącznie od wkładu własnego. Klienci z dużym wkładem własnym mogą wynegocjować znacznie lepsze warunki kredytowania, przez co łatwiej spłacają zadłużenie, a całość spłaty trwa krócej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here