Jak rozplanować miejsce pracy w domu?

Coraz więcej osób decyduje się zarabiać na własną rękę i, porzucając biura czy inne tradycyjne miejsca pracy, przenosi się z zarabianiem do własnych domów. Może i ty chcesz spróbować? Koniecznie zajrzyj do artykułu o pracy zdalnej i przekonaj się, jak wiele jest sposobów na zarabianie pieniędzy w domu!

Nowa praca, zwłaszcza zdalna, często budzi w nas duży entuzjazm. Oto nowe zajęcie, nowe perspektywy – tak finansowe, jak i rozwoju – a także nowe możliwości. Jednak zapał może szybko minąć, kiedy okaże się, że pracowanie w domu wcale nie jest tak przyjemne, jak by się wydawało i wiąże się z wieloma niespodziewanymi dodatkowymi obowiązkami czy niedogodnościami.

Biuro w domu czy praca zdalna?

Jeśli chcesz porzucić swoją korporację czy firmę, masz już dość pracy w odgórnie regulowanych godzinach i miejscach, zastanów się, co możesz robić zamiast tego.Możliwości jest mnóstwo! Jednak od tego, czym się zajmujesz, zależy jak będziesz organizować swoje miejsce pracy.

Koniecznie rozważ, czy będziesz przyjmować obcych ludzi w swoim domu. Jeśli planujesz otworzyć gabinet kosmetyczny lub udzielać korepetycji czy porad prawnych będzie to raczej nieuniknione, jednak w przypadku pracy zdalnej nie ma takiej potrzeby. Ciekawym przypadkiem są zajęcia „rzemieślnicze”, takie jak na przykład naprawa różnych przedmiotów – człowiek naprawiający telefony komórkowe może mieć lokal na mieście, ale równie dobrze może prowadzić swój warsztat we własnym domu. Wtedy albo klienci przychodzą ze sprzętem do niego, albo spotykają się na mieście, na przykład w parku czy kawiarni.

Kiedy inni przychodzą do ciebie

Jeśli przyjmujesz w swoim domu klientów, musisz bezwzględnie zadbać o całe otoczenie. Nie dość, że należałoby przeznaczyć jakieś pomieszczenie na biuro czy gabinet – wszak klienta trzeba przyjąć w odpowiednim otoczeniu i atmosferze, która umożliwi zrealizowanie celu spotkania, to jeszcze koniecznym jest uporządkowanie wszystkich pomieszczeń, które klient odwiedzi czy zobaczy. Możesz być specem od reklamy, ale jeśli klient wchodząc do ciebie natknie się na kilkanaście par zabłoconych butów, a po drodze zerknie na stertę brudnych naczyń w kuchennym zlewie, to wątpliwym jest, by zrobiło to na nim dobre wrażenie.

Kiedy pracujesz sam

O to, jakie wrażenie sprawia twój dom, nie musi martwić się ten, kto pracuje sam. Jednak w takim wypadku tym ważniejsza jest organizacja miejsca pracy – pozwala ona na rozgraniczenie sfery zawodowej i prywatnej. Jeśli korzystasz z tego samego komputera do wykonywania czynności zarobkowych i do oglądania seriali, to chociaż rób to w różnych miejscach: wiele badań dowodzi, że nie jest zdrowym pracować np. w sypialni.

Zadbaj o porządek

Niezależnie czy przyjmujesz klientów w domu, czy masz w nim warsztat, czy też może jedynym narzędziem twojej pracy jest komputer – kluczem do satysfakcjonującej pracy jest porządek. Uprzątnij biurko i zadbaj o wygodny fotel. Jeśli wolisz leżeć na kanapie – zainwestuj w specjalną podkładkę pod komputer. Zwracaj uwagę na to, by przedmioty związane z pracą nie wchodziły w twoje życie prywatne. I pamiętaj, że poza pracą jest życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here