Studia zaoczne Gdańsk

Studiując zaocznie, ma się dość sporo czasu na inne aktywności – szkolenia, kursy, pracę zawodową, wychowywanie dzieci czy podróże. Zajęcia odbywają się w weekendy, podobnie jak zaliczenia i egzaminy,  z tego też powodu często studia w tej formie podejmują osoby pracujące.

Zalety studiów niestacjonarnych (zaocznych)

Studia zaoczne GdańskUczelnie w dużych miastach takich jak np. Gdańsk umożliwiają studentom precyzyjne dopasowanie planu zajęć do innych elementów codziennego harmonogramu. Stąd właśnie oferty studiów niestacjonarnych, które pozwalają pogodzić studiowanie z pracą czy posiadaniem własnej rodziny. Wystarczy móc wygospodarować wolne dwa lub trzy weekendy w miesiącu. Trzeba też znaleźć czas na naukę – z tym już nie bywa tak różowo, ale wykładowcy podchodzą ze zrozumieniem do osób mających dużo różnych obowiązków i np. proponują dodatkowe sesje egzaminacyjne lub możliwość odpowiadania ustnie na konsultacjach organizowanych w wybranym terminie.

Wady studiów niestacjonarnych

Wybór studiów zaocznych w Gdańsku bądź innej dużej miejscowości przeważnie wiąże się z tym, że student pracuje i jednocześnie zarabia na swoją naukę. Wielu studiujących w tej formie ma już własne rodziny i trzydzieści, czterdzieści bądź więcej lat. Osobom podejmujących trud jednoczesnej nauki i pracy wynagradza się to w różny sposób – niekiedy dzieje się to kosztem obniżenia poziomu na uczelni, co jest widoczne w porównaniu umiejętności i wiedzy wymaganej na egzaminach końcowych. Studenci niestacjonarni są czasem traktowani bardziej pobłażliwie, bo opłacają spore czesne i z tego też względu są opłacalni dla uczelni (a stacjonarni nie płacą, więc nie są). Osoby te pracują i zarabiają, mogą też bez problemu ponosić wyższy koszt egzaminów poprawkowych czy komisyjnych. Naturalnie sytuacja taka nie dotyczy wszystkich, bez wyjątku, studiów niestacjonarnych, ale takie przypadki niestety się zdarzają.

Jaki kierunek wybrać?

Wybór kierunków oferowanych w formie niestacjonarnej jest tak samo rozległy, jak dla osób zainteresowanych wyłącznie studiami dziennymi. Zdarzają się kierunki typowe tylko dla jednej lub drugiej opcji, ale przeważnie sama forma studiów nie jest żadną przeszkodą. Na wszelki wypadek przed podjęciem decyzji należy zapoznać się z ofertą wybranej uczelni, bo mogą być np. niewielkie różnice programowe czy też inny rozkład zajęć, praktyk, aż w końcu inne zasady obrony.  Studenci zaoczni mają często okrojony plan, na przykład pozbawiony wychowania fizycznego (zajęcia sportowe są dostępne, ale nieobowiązkowe) lub skoncentrowany bardziej na aspektach teoretycznych i praktycznych ściśle związanych z kierunkiem. Wybór kierunku powinien być podyktowany wyłącznie upodobaniami, zainteresowaniami i możliwościami studenta. Nie powinno się np. uzależniać swojej przyszłej kariery tylko od tego, by koniecznie studiować w formie niestacjonarnej, bo można zrezygnować z ważnej życiowej szansy, albo też męczyć się z kierunkiem, który nie będzie sprawiał żadnej przyjemności.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here