praca

Nie każda osoba, która publikuje w sieci oferty pracy, ma dobre intencje. Oszustów na świecie niestety nie brakuje. Nawet jeśli jak dotąd nie miałeś z nimi bezpośredniej styczności, dość łatwo możesz natrafić na nich właśnie w sieci, zwłaszcza jeśli nie do końca wiesz, jak bezpiecznie z niej korzystać. Do przeglądania internetowych ofert pracy powinieneś być odpowiednio przygotowany i to pod różnymi względami. Najpierw sprawdź sobie, jak wyglądają zmiany w prawie pracy w 2022 roku, by móc samodzielnie stwierdzić, czy wynalezione ogłoszenie jest zgodne z przepisami obowiązującymi w Polsce. Ten tekst pokaże ci natomiast, w jaki sposób powinieneś czytać i analizować poszczególne ogłoszenia, by umieć odróżnić te wartościowe od tych, na które nie ma nawet co patrzeć. Nie możesz dopuścić do tego, by ktokolwiek cię oszukał. Pamiętaj więc, by podczas korzystania z Internetu zachować pewną ostrożność i raczej nie ufaj ludziom na słowo, nawet jeśli przekazują ci oni takie informacje, które są dla ciebie naprawdę zadowalające.

Jak selekcjonować oferty pracy?

Gdy ty zgłaszasz się jako kandydat na wybrane stanowisko, czyli wysyłasz jakąś odpowiedź na ofertę pracy i umieszczasz w niej swoje CV oraz list motywacyjny, osoba odpowiedzialna za rekrutację dokładnie sprawdza twoją osobę i upewnia się, czy masz jakiekolwiek szanse na to, by sprawdzić się na wybranej pozycji. Weryfikuje też prawdziwość podanych przez ciebie informacji. Jeżeli zaznaczyłeś w CV, że pracowałeś na wyższym stanowisku w jakiejś bardziej znanej korporacji, możesz być pewien, że ta informacja zostanie sprawdzona, a zatem tutaj nie ma co oszukiwać. Ty również możesz jednak sprawdzać twórców ogłoszeń. To ograniczone zaufanie powinno działać w dwie strony, więc nie dopuść do tego, by wizja zdobycia świetnej posady przymknęła twoje oczy na pewne ważne sprawy. Musisz po prostu cały czas mieć na uwadze to, że wśród osób publikujących różnego rodzaju ogłoszenia o pracy zawsze znajdą się jacyś oszuści. A przecież nie chcesz zostać nabrany i raczej nie powinieneś nawet tracić czasu na udzielanie odpowiedzi na ogłoszenia, w których nie ma nawet ziarnka prawdy.

Jak prawidłowo czytać oferty pracy?

Przede wszystkim należy czytać je w sposób dokładny. Najwięcej problemów wynika bowiem z tego nierozważnego i nieuważnego wertowania ogłoszeń. Przelatujesz po nich wzrokiem, koncentrując się często wyłącznie na podpunkcie dotyczącym ewentualnych zarobków i potem masowo wysyłasz swoje odpowiedzi, by jak najszybciej otrzymać zadowalającą się reakcję. Tak naprawdę jednak każde ogłoszenie, na które zamierzasz odpisać, powinno zostać przez ciebie przeczytane w całości. Nie pomijaj żadnej jego linijki. Nie pomijaj nawet żadnego pojedynczego słówka, bo każde z nich może mieć przecież wpływ na to, jak odbierzesz całościowy tekst. Oferty pracy w Polsce, które publikuje się w sieci, są konstruowane w taki sposób, abyś zwracał na nie uwagę i abyś od samego początku uznał je za coś atrakcyjnego. Nie podchodź do nich jednak ze zbyt dużą łatwowiernością. Nie wierz nikomu na słowo i sprawdzaj te dane, o których przeczytasz w poszczególnych ogłoszeniach. Nawet jeśli wydaje ci się, że odpisanie na mało wiarygodne ogłoszenie nie nakłada na ciebie żadnego ryzyka, może być odwrotnie, bo przecież ramach takiej odpowiedzi zazwyczaj przesyłasz jakiejś osobie dokumenty wraz ze swoimi danymi osobowymi, a te dane mogłyby zostać przez kogoś nieodpowiednio wykorzystane.

Jak pozostać ostrożnym?

Stosuj więc zasadę ograniczonego zaufania. Oczywiście w przesłaniu CV nie ma niczego złego, bo przecież każdy pracodawca będzie go od ciebie żądać, ale jeśli tylko po przeczytaniu ogłoszenia zapala ci się czerwona lampka w głowie, bo coś ci w nim nie pasuje, choć sam nie jesteś w stanie powiedzieć, co to takiego jest, bezpieczniej postąpisz, gdy to ogłoszenie po prostu odrzucisz, zamiast dłużej się nad nim zastanawiać i samemu się do niego przekonywać. Lepiej być przesadnie ostrożnym niżeli ryzykować. Nawet nie masz pojęcia, jak sprytni potrafią być oszuści działający we współczesnym świecie i z jakich nietypowych sposobów potrafią korzystać, byleby tylko wyciągać od ludzi potrzebne im informacje. Jeżeli nie będziesz zachowywać optymalnej ostrożności, staniesz się mocno narażony na to, by paść ofiarą internetowego oszustwa. W jego ramach może dojść do wyciągnięcia od ciebie twoich danych osobowych albo do kradzieży – w skrajnych przypadkach nawet do kradzieży tożsamości. Oszuści doskonale znają kodeks pracy 2022 i wszystkie przepisy prawne. Potrafią niestety tak tym wszystkim manewrować, by zawsze dojść do założonego celu.

Jak szukać pracy za granicą?

Jeszcze większą ostrożność często wypadałoby zachować podczas szukania pracy za granicą, więc jeśli interesuje cię opcja opuszczenia swojego państwa, tym bardziej uważaj na to, by nie stać się ofiarą jakiegoś oszustwa. Na szczęście istnieje pewna opcja, która pozwala ci na szybkie znalezienie bezpiecznej pracy za granicą. Otóż polega ona na zgłoszeniu się do agencji pracy za granicą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here