Dla absolwenta liceum ogólnokształcącego pierwszym krokiem w dorosłość, którą sam będzie sobie kształtował, jest wybór kierunku studiów. Nowoczesne uczelnie kuszą ogromną ilością propozycji – może być ciężko wybrać, zwłaszcza jeśli kandydat na studenta nie wie jeszcze do końca, co chciałby robić w życiu. Dla osób z konkretną pasją sposobność do podjęcia studiów w Poznaniu jest początkiem zarabiania na własny rachunek.
Właściwe wybory studenta
Decydując się na kierunek studiów w Poznaniu trzeba brać pod uwagę dwie istotne kwestie: własne zainteresowania oraz możliwość praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy w pracy zawodowej. Są tzw. kierunki modne, przyszłościowe, po skończeniu których praca w zawodzie jest praktycznie gwarantowana i nie trzeba daleko wyjeżdżać, żeby zacząć zarabiać i pracować nad swoim rozwojem. Są też takie, które chwilowo cierpią na brak zainteresowania, ale jeśli dobrze określi się ich potencjał, mogą zaprocentować np. za kilka lat. Kierowanie się wyłącznie swoją pasją pozwala przyjemnie spędzić czas studiów i znaleźć dla siebie niszę po ich zakończeniu, choć w tym przypadku nie ma gwarancji, że uda się znaleźć dobrze płatną pracę. Zyski z wykonywania ulubionego zawodu trzeba będzie maksymalizować własnym wysiłkiem.
Nowoczesne kierunki
Co pewien czas otwierane są nowe kierunki. Bywa, że pierwsze kilka lat istnienia wiążą się z prawdziwym sztormem chętnych studentów, więc udaje się zapewnić jak najwyższy poziom kształcenia. Przeważnie są to oryginalne filologie lub kierunki ścisłe, np. lotnictwo, mechanika lotów, astronautyka. Wysoka konkurencja sprzyja osobom, które naprawdę chcą się uczyć, są zdecydowane pozostać na uczelni i interesują się daną branżą. Tacy studenci to skarb, zwłaszcza jeśli oddają się pracy naukowej, zdobywają stypendia i tworzą dokumenty, które później przydają się kolejnym pokoleniom. Gdy kierunek staje się już mniej popularny, konkurencja zazwyczaj maleje. Może to oznaczać dobry moment, by otworzyć nowy, albo też zaufać wyborom studentów, którzy i tak wybiorą ten poprzedni – specjalistów nigdy nie będzie zbyt wielu, zwłaszcza że sporo z nich wyjeżdża za granicę.
Domy studenta, stancje, internaty
Osoby z Poznania nie muszą zmieniać lokum, by wygodnie studiować. Jednak jeśli studia w Poznaniu podejmuje ktoś z okolicy, bliższej lub dalszej, najprawdopodobniej zamiast codziennie dojeżdżać zdecyduje się skorzystać np. ze stancji. Ważne, by odpowiednio wcześnie rozejrzeć się za mieszkaniem, na przykład pod koniec roku akademickiego lub ewentualnie na wakacjach. Im więcej ciekawych kierunków w okolicy, tym więcej chętnych studentów i mniej miejsc w bezpośrednim sąsiedztwie uczelni. Zamiast męczyć się z dojazdami, można wcześnie poszukać stancji czy też pokoju w mieszkaniu wynajmowanym wspólnie przez kilku studentów. Większość uczelni udostępnia też tzw. domy studenta, akademiki i inne formy zakwaterowania, ale również liczy się pierwszeństwo zgłoszeń.