Nie trzeba korzystać z ofert uczelni proponujących egzotyczne kierunki – te, które są znane i lubiane, również mogą zagwarantować dobrze płatną pracę. Przykładem są studia hotelarskie. Przeznaczone dla osób zainteresowanych turystyką oraz rekreacją, ambitne i jednocześnie praktyczne – spełniają wymagania tych, którzy chcą w przyszłości sporo zarabiać jak i tych, którym zależy głównie na pasjonującym zajęciu. Warto je wypróbować.
Specyfika studiów hotelarskich
Nowoczesna turystyka zakłada adaptację większości regionów w sposób adekwatny do ich specyfiki i możliwości. Przykładowo, w dużych miejscowościach z wieloma obiektami kulturalnymi czy historycznymi stawia się na umożliwienie łatwego, atrakcyjnego zwiedzania, w mniejszych i charakteryzujących się głównie pięknymi widokami najważniejsze są walory agroturystyczne, wypoczynkowe. Rozpoczęcie hotelarstwa przygotowuje daną osobę do jak najlepszego wykorzystania i promowania walorów okolicy, jak również do prowadzenia hotelu czy innej placówki zlokalizowanej na określonym terenie. Kładziony jest również nacisk na obsługę klienta, bo w tej pracy praktycznie cały czas nawiązuje się kontakty z nowymi ludźmi, zmienia znajomości, rozmawia i pertraktuje.
Nowoczesne studia
Hotelarstwo nie jest nowym kierunkiem, ale wciąż uważane jest za modne. Na uczelniach oferujących studentom kształcenie w tym kierunku znajduje się nowoczesne wyposażenie, uczelnie współpracują też z placówkami gwarantującymi praktyki, a nawet staż czy zatrudnienie. Studenci mają sporo zajęć teoretycznych, ale nie brakuje ćwiczeń praktycznych związanych na przykład z obsługą klienta. Współpraca z klientem stanowi podstawę, dlatego też umiejętność rozpoznania oczekiwań ludzi trafiających do hotelu czy też radzenia sobie z tzw. trudnymi klientami może bardzo przydać się w przyszłej pracy.
Co czeka absolwentów hotelarstwa?
Dużo zależy od praktyki – osoby z bogatą wiedzą praktyczną i konkretnymi umiejętnościami mogą liczyć na zatrudnienie w jednej z doskonale wyposażonych, znanych placówek. Obowiązki możliwe do realizacji to na przykład prowadzenie hotelu, ocena jakości, zarządzanie, obsługa i wdrażanie oprogramowania dla hoteli, organizacja konferencji, obsługa i tworzenie specjalnych pakietów w hotelach i innych placówkach przeznaczonych dla określonych grup klientów. Absolwenci są zaznajamiani z aktualnymi trendami w hotelarstwie, dlatego też zaraz po studiach są bardzo cennym nabytkiem na rynku. Ich możliwości i niejednokrotnie intuicja połączona z pasją gwarantują sukces, który przełoży się na dobrą passę placówki, którą się zajmą. Jeśli początek nie będzie powiązany z zarządzaniem, osoba mająca skończone hotelarstwo tak czy inaczej może okazać się bardzo cennym i dobrze opłacanym pracownikiem dowolnego hotelu czy pensjonatu, obsługując np. system rezerwacji, analizować rynek pod kątem oczekiwań klientów, pełniąc obowiązki konsjerża itd. Studenci są również zaznajamiani z praktycznym wykorzystaniem internetu do lepszej realizacji zadań każdego pracownika hotelu oraz ogólnie do poprawienia jakości działania obiektów z branży.