Akty notarialne są niezbędne w przypadku m.in. darowizny, umowy sprzedaży, dożywocia, ustanowienia służebności, czy też majątkowej umowy małżeńskiej. To notariusz pomaga sporządzić umowę, a także nadaje jej wartość prawną. Warto pamiętać, że każda Kancelaria Notarialna ma własny cennik usług.

Maksymalna stawka

Wiele osób uważa, że każdy notariusz pobiera takie same opłaty, które są narzucone z góry. Nic bardziej mylnego. Prawo określa wyłącznie maksymalny wynagrodzenie za daną czynność notarialną. Za akty notarialne zapłacimy tyle, na ile wyceni je dany notariusz. Najczęściej usługi wyceniane są na korzyść notariusza, jednak może on pobierać niższe opłaty, niż określone w taksie.

Warto również pamiętać, że wszystkie czynności odbywające się poza siedzibą Kancelarii Notarialnej są dodatkowo płatne. Poniesiemy koszt za całkowity czas, kiedy notariusz upuścić swoją siedzibę w celu dokonania czynności niezbędnych w sprawie. Za godzinę pracy możemy zapłacić maksymalnie 50 zł (w dzień roboczy między 8-20), a nawet 100 zł (np. w święta lub w porach nocnych).

Możliwość negocjacji

Oczywiście cenę za daną usługę możemy negocjować. Być może notariusz pójdzie nam na rękę i zarządzi niższe koszty, niż obowiązujące w taksy. Warto samodzielnie sprawdzić maksymalną wartość danej czynności notarialnej, tak aby móc z nią porównać kwotę zaproponowaną przez notariusza. W tym celu musimy znać całkowitą wartość przedmioty umowy.

O zwolnienie z opłat notarialnych może starać się osoba, która udowodni, że nie posiada dostatecznych środków na pokrycie kosztów notarialnych. W tym celu należy złożyć wniosek do sądy rejonowego. Sąd może zwolnić wnioskodawcę z całości lub części opłaty.

Cena przykładowych usług notarialnych

Maksymalny koszt, jaki poniesiemy w przypadku testamentu to 50 zł. Testament zawierający zapis zwykły, polecenie lub pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku to koszt 150 zł. W przypadku zrzeczenia się własności nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego będziemy zobowiązani zapłacić 80 zł. Sporządzenie małżeńskiej umowy majątkowej wynosi 400 zł. Dokument zawierający oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku to koszt 50 zł.

Musimy pamiętać, że ceny ustalone w taksach nie są cenami ostatecznymi. Być może uda nam się znaleźć Kancelarię Notarialną, która pobiera znacznie niższe opłaty. Jeśli mamy dostateczną ilość czasu, powinniśmy poszukać najkorzystniejszej oferty. Wiele osób ma błędne przekonanie, że siedziba notariusza musi znajdować się najbliżej miejsca zamieszkania. Jest to bzdura – to my wybieramy dogodną lokalizację.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here