Poszukiwania pracy doprowadzają do zdarzenia, które bardzo cieszy, ale i stresuje kandydatów na określone stanowiska – do rozmowy kwalifikacyjnej. Na rozmowie przeważnie należy odpowiadać na pytania, zadawane przez komisję, wykazać się niepospolitym sprytem – nieraz są podchwytliwe – i umiejętnie przedstawić swoje zalety. Jeśli kandydat przekona rekruterów, że jest niezastąpiony, na pewno będzie mógł zająć stanowisko, na którym mu zależy.
Przebieg typowej rozmowy
W zależności od firmy, rozmowa o pracę może być przeprowadzona w standardowy albo też bardziej wymyślny sposób. Przebieg standardowy zakłada wypytanie kandydata o jego cele, oczekiwania finansowe, o to, co może wnieść do firmy i co lubi, a czego nie lubi robić. Rolą osoby zaproszonej na rozmowę jest przedstawianie sytuacji zgodnie z prawdą, ale odpowiednio tak, by przekonać komisję o swoich umiejętnościach i doświadczeniu. W niektórych przedsiębiorstwach na rozmowie zadawane są bardzo dziwne pytania – ich celem nie jest zebranie informacji o kandydacie (te znajdują się w CV lub są pozyskiwane w inny sposób), ale sprawdzenie, jak dana osoba radzi sobie w sytuacjach wymagających kreatywności i nietypowego podejścia. Tego typu rozmowy są znienawidzone przez chętnych do pracy, czemu nie trzeba się dziwić – dziwne pytania stresują i nakazują zastanawianie się nad zdrowiem psychicznym komisji.
Jak się przygotować?
Rozmowa o pracę, pytania i odpowiedzi podczas tego spotkania, jak i zakres tematyk są zawsze chociaż częściowo powiązane z typem stanowiska oraz z tym, co zostało zawarte w CV kandydata. Dla własnego bezpieczeństwa warto więc jak najmniej fałszować rzeczywistość i rzetelnie przedstawić swoje doświadczenie – chociaż wiele osób w dzisiejszych czasach ucieka się do mniej lub bardziej skomplikowanych kłamstw, dobrze jest tego unikać. Szczególną pułapką może okazać się wpisanie do życiorysu konkretnej umiejętności – znajomości języka, języka programowania, projektowania architektonicznego itd. Na rozmowach zdarzają się zadania praktyczne lub też prowadzący mogą się zdecydować rozmawiać z kandydatem w języku, którego znajomość określił na bardzo dobrą, a w rzeczywistości umie jedynie się przywitać.
Zachowanie kandydata na rozmowie
Osoba przychodząca na rozmowę kwalifikacyjną powinna zachowywać się swobodnie, ale nie wyzywająco. Ważny jest elegancki ubiór, stonowany makijaż u kobiet, porządna fryzura, jak też brak zbyt dekoracyjnej biżuterii. Należy starać się odpowiadać precyzyjnie na wszystkie pytania, unikając ewentualnych pułapek. W dobrym tonie jest okazywanie pewności siebie i świadomości tego, że dużo się umie, ale jednocześnie nie należy być aroganckim ani zbyt dowcipnym, bo bywa to niemile widziane. Jeśli pada pytanie o zarobki, warto odpowiedzieć wymijająco, żeby nie wydać się osobą niepoważną ani taką, która za nisko ceni swoją wartość. To pytanie-pułapka, więc trzeba być ostrożnym i unikać odpowiedzi wprost.