Pomysł na własny biznes w małej miejscowości

Im większe miasto, tym więcej potencjalnych szans dla kreatywnych przedsiębiorców i osób, które dopiero poszukują swojej niszy na rynku. W małych miejscowościach popyt na każdą usługę, każdy towar, cokolwiek innego jest proporcjonalnie niższy i często tuż po otworzeniu jakiegoś biznesu trzeba z niego zrezygnować, bo jest po prostu nieopłacalny. Czy więc jedynym rozwiązaniem jest przeprowadzka do większego miasta czy, w ostateczności, za granicę? Niekoniecznie. Trzeba jednak sprawdzić możliwości rynku przed założeniem swojej działalności.

Bezpieczne branże

Pomysł na własny biznes w małej miejscowościNiekiedy może być tak, że tylko oferując coś lub świadcząc usługi w bardzo popularnej branży można liczyć na zyski, bo rynek „pomieści” nowego przedsiębiorcę, zwłaszcza jeśli zacznie wyróżniać się na tle konkurencji. Z uwagi na to, że niewielkie miasta czy wsie miewają często deficyt najbardziej podstawowych opcji takich jak sklepy spożywcze, typowe punkty usługowe, po wnikliwej analizie rynku można myśleć o spróbowaniu swoich sił w jednej z nich. Nie będzie jednak łatwo – zazwyczaj potrzeby spożywczo-wielobranżowe spełnia jeden duży dyskont, po inne rzeczy jeździ się dalej, by poczuć klimat większego miasta, a ogólnie i tak ciężko jest na tyle zejść z cen, by zadowolić klientów. Niekiedy jednak może się to udać. Ciekawe pomysły to oferta świeżego pieczywa, warzywniak, popularne usługi typu fryzjer, krawiec, szewc, kosmetyczka, filia banku oferującego korzystne produkty finansowe itd.

Coś z serca

Pomysł na własny biznes w małej miejscowości może być też oparty na tym, co po prostu sprawia przyjemność. Często można przekuć własne hobby w dochodowy interes, zwłaszcza że osoba wykonująca coś od dłuższego czasu, z pasją i zaangażowaniem, posiada odpowiednie umiejętności i jest po prostu w tym świetna. Zyski czerpać można z rękodzieła, rolnictwa, hodowli czy majsterkowania – klienci być może nie będą przychodzić codziennie, ale jeśli się znajdą, będą zdecydowani i chętni do zapłacenia stosownej sumy za jakość i solidność wykonania. Oprócz oferowania swoich usług czy produktów na lokalnym gruncie, można pomyśleć też o sprzedaży internetowej lub wysyłkowej, ewentualnie – dojeżdżaniu do klienta.

Zróbmy coś razem!

Jedna osoba może nie da rady założyć żadnej dochodowej działalności, ale od czego są znajomi? Własny biznes może być przecież wynikiem regularnej kooperacji z osobami o podobnych zainteresowaniach i oczekiwaniach. W ten sposób łatwiej znieść trudy związane ze stawianiem pierwszych kroków na gruncie biznesowym, jak również zainwestować na przykład w sprzęt czy szkolenia. Możliwości jest dużo: można otworzyć własną kawiarnię, pizzerię, warsztat złotej rączki, założyć zespół muzyczny (uroczystości, wesela, spotkania towarzyskie), oferować kursy busami, wykonywać kompleksowe sprzątanie czy prace porządkowe na zewnątrz. Tego typu opcje dość dobrze sprawdzają się nawet w małych miejscowościach, a przeważnie można myśleć o rozszerzeniu rynku na obszary sąsiednie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here