Otwarcie działalności gospodarczej

Założenie samodzielnej działalności gospodarczej rozwiązuje wiele problemów z prowadzeniem dochodowego biznesu. Na początku wydaje się to dość skomplikowane, ale gdy już uda się dopełnić wszystkich formalności widać, że dzięki temu wiele kwestii znacznie się uprościło. Otwarcie działalności gospodarczej pozwala pracować na własny rachunek, samodzielnie się rozliczać i oczywiście zarabiać jak najwięcej bez konieczności proszenia szefa o wypłatę.

Jak zacząć?

Otwarcie działalności gospodarczejNiektórzy obawiają się początków, pierwszych kroków stawianych jako samodzielny przedsiębiorca. Owszem, zdecydowanie się na własną działalność jest obarczone pewnym ryzykiem – można mieć trudny start, sporo wydać i mało zarobić. Większość biznesów wymaga solidnej inwestycji, jak też wcześniejszego poznania rynku, sprawdzenia, co może się sprzedać, co będzie niewypałem itd. Chociaż istnieje więcej możliwości prowadzenia biznesu w wybranej branży, własna działalność gospodarcza ma dużo zalet i stosunkowo niewiele potencjalnych elementów, które mogą okazać się zawodne.

Niezbędna rejestracja dochodów

Ktoś początkujący mógłby zapytać – a po co w ogóle zakładać działalność gospodarczą? Czy nie można po prostu zarabiać na własny rachunek? Otóż nie – jeśli osiąga się stały dochód, wynikający z realizowania wybranej czynności w celach zarobkowych w sposób zorganizowany, jest to właśnie działalność gospodarcza i wymaga regulacji prawnej. Należy ją zarejestrować, jeśli chce się legalnie zarabiać. W tej kwestii nie ma większego znaczenia, co jest przedmiotem zainteresowania przedsiębiorcy, w czym się specjalizuje – najbardziej istotna jest właśnie regularność otrzymywania wynagrodzenia. Robiąc to, potocznie mówiąc „zakłada się” działalność gospodarczą.

Formalności – jak sobie z nimi poradzić?

Zakładanie działalności gospodarczej wymaga spełnienia pewnych formalności. Zazwyczaj pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić, jest uzupełnienie formularza CEIDG-1 dostępnego np. w internecie. To nie jedyna opcja – jeśli ktoś preferuje tradycyjne załatwianie spraw, może udać się do lokalnego urzędu miasta, gdzie otrzyma formularz i wypełni go na miejscu. Można zrobić to w domu, uzyskać podpis notariusza i wysłać pocztą. Elektroniczne opcje są wygodniejsze i szybsze, a żeby zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami, złożony formularz najlepiej będzie poświadczyć bezpiecznym podpisem.

To jeszcze nie wszystko…

Wspomniany formularz to dopiero początek drogi. Na podstawie tego dokumentu dana osoba może, aczkolwiek nie musi, zostać zarejestrowana jako przedsiębiorca. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, w dalszej kolejności trzeba postarać się o własne numery NIP i Regon. Są niezbędne do załatwiania wszystkich dalszych formalności, np. rozliczaniu podatków, naliczaniu ubezpieczenia, podpisywania dowolnej umowy. Jeśli korzystać się będzie z pieczątki, również musi ona zostać wyposażona we wspomniane numery – służą one właściwej identyfikacji przedsiębiorcy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here