Dzięki popularyzacji nowoczesnych technik druku, w tym druku na tkaninach, drastycznie zmieniała się współczesna moda. Dziś trudno wyobrazić sobie klasyczny t-shirt wolny od jakiegokolwiek zdobienia, nawet jeśli miałby to być niewielki znaczek – logo producenta. Co więcej, dziś zadrukowuje się nie tylko koszulki, ale także wiele innych produktów odzieżowych, w tym nawet bieliznę. Dzięki dużej różnorodności innowacyjnych technik poligraficznych druk na tkaninach różnych typów stał się tańszy i lepszy jakościowo, a przez to bardziej dostępny i chętniej stosowany.

Jak wykonuje się wydruki na tkaninach?

Do wykonywania nadruków na powierzchniach tkanin wykorzystuje się jedną z kilku dostępnych obecnie technik poligraficznych, które wykorzystuje też firma https://kreativia.pl/services/druk-na-tkaninach/. Najpopularniejsze z nich to technika druku termotransferowego, sublimacyjnego, a także druk na foliach typu Flex Flok, które pod wpływem wysokiej temperatury, na stałe wiążą się ze strukturą włókien tkaniny, na jaką są nanoszone. Druk termotransferowy to rodzaj druku laserowego realizowanego na specjalnym nośniku, który następnie nakłada się na powierzchnię tkaniny i utrwala termicznie. Ten druk na tkaninach realizowany jest najczęściej w przypadku koszulek bawełnianych, białych i kolorowych. Gdy koszulka wykonana jest z tkanin syntetycznych, takich ja poliester, korzysta się z techniki druku sublimacyjnego – wtapianie atramentu sublimacyjnego w poliestrowe włókna. Do wykonywania nadruków na tkaninach wykorzystuje się również kolorowe folie, z których wycina się różnego rodzaju kształty, a następnie wprasowuje w strukturę tkaniny.

Rodzaje wydruków stosowanych na tkaninach

Najczęściej stosuje się jednokolorowe nadruki mające formę jakiegoś rodzaju grafiki lub napisu, którym ozdabia się przód lub tył koszulki czy bluzy, lub jej rękawy. W niektórych przypadkach, zamiast stosowania nadruków jednokolorowych, korzysta się z bardziej złożonej technologii i przygotowuje nadruki kolorowe, mocno kontrastujące z naturalnym kolorem tkaniny, na której taki druk jest umieszczany. Do najbardziej szczegółowych, wysokojakościowych nadruków kolorowych coraz częściej wykorzystuje się specyficzną metodę bezpośredniego druku na tkaninach, z pominięciem nośnika transferowego. Tego typu nadruki wyróżniają się dużą szczegółowością i wysokim skomplikowaniem graficznym, przez co stosuje się je jedynie w przypadku odzieży markowej, droższej, lepszej jakości. Bez względu na rodzaj zastosowanej techniki druku, druk na tkaninach daje możliwość naniesienia na tkaninę napisu, symbolu, grafiki, kształtu czy firmowego logo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here