Dobry menedżer, który umiejętnie zarządza zespołem to prawdziwy skarb!

To właśnie od jego kompetencji w dużej mierze zależy praca podlegających mu pracowników. Jakie predyspozycje/umiejętności mają znaczenie w kontekście kierowania podwładnymi?

Efektywna organizacja

Kierownik/menedżer powinien być osobą zorganizowaną, która pamięta o terminach realizacji poszczególnych zadań itp., by móc dopilnować sprawnego funkcjonowania zespołu i rozsądnie zaplanować jego pracę. Efektywną organizację działania wspomaga dzisiaj wiele interesujących gadżetów, między innymi kalendarze czy specjalne aplikacje, które mogą okazać się bardzo pomocne w codziennej pracy.

Orientacja na rozwój

Podnoszenie kwalifikacji ma obecnie ogromne znaczenie – dotyczy to wielu profesji, również menedżerów, którzy poza umiejętnościami związanymi stricte z zarządzaniem zespołem, powinni zadbać również o swoje kompetencje skorelowane między innymi z rozwiązywaniem konfliktów w grupie. Orientacja na rozwój ma ogromne znaczenie dla pracowników, które zajmują stanowiska menedżerskie. Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które chcą związać swoją karierę z taką posadą są profesjonalne programy menedżerskie.

Umiejętność dostrzegania „braków” zespołu

Menedżer to osoba, która powinna znać swój zespół najlepiej i umieć trzeźwym okiem ocenić jego ewentualne braki. To bardzo ważne, ponieważ zdolność do wypracowania sobie obiektywnej opinii o sztabie pracowników pozwala na popracowanie nad określonymi niedociągnięciami, umożliwia wybór optymalnych w danej sytuacji rozwiązań oraz nadrobienie zaległości.

Sumienność i aktywność

Sumienność to cecha ceniona u wszystkich pracowników, niezależnie od tego, czym się zajmują. Ma ona oczywiście ogromne znaczenie również w odniesieniu do menedżerów. Powinna ich cechować rzetelność, ponieważ na osobach pracujących na podobnych stanowiskach spoczywa duża odpowiedzialność za efekty działania zespołu. Dobrze, jeśli menedżer jest też osobą aktywną, pomysłową, która angażuje się w wykonywane obowiązki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here