Osoby, które decydują się na podjęcie pracy poza granicami kraju, rzadko kiedy wyjeżdżają „w ciemno”. Przeważnie korzysta się z pomocy agencji i biur pracy lub też asysty znajomych, którzy mogą podsunąć jakieś oferty lub nawet załatwić stanowisko. Jeśli chodzi o biura pracy, działają one jak polskie agencje pośrednictwa zawodowego. Ułatwiają pracodawcom i chętnym do pracy znalezienie siebie nawzajem, a otwarta forma gwarantuje zapewnienie uczciwych warunków.

Czy warto korzystać z zagranicznych biur pracy?

Biuro pracy za granicąZ całą pewnością tak, zwłaszcza jeśli nie ma się innej, lepszej opcji związanej z poszukiwaniem pracy. Przeważnie trzeba się zarejestrować, tworząc swój unikalny profil zawierający wszelkie niezbędne dane – wiek, wykształcenie, doświadczenie, umiejętności, ukończone kursy itd. Jest to pierwszy krok ku pozyskaniu zainteresowania pracodawców, jednocześnie niewykluczający samodzielnego starania się o zatrudnienie w wybranym miejscu. Im więcej informacji, tym taki profil może okazać się bardziej atrakcyjny dla pracodawcy przeszukującego bazę. Warto też mieć podpięty aktualny życiorys i pilnować, by znajdowały się w nim działające: numer telefonu i ewentualnie adres email.

Informacje o pracowniku

Aktywne poszukiwanie pracy jest dość dobrym sposobem na to, żeby szybko znaleźć odpowiednią ofertę, ale wymaga np. jeżdżenia w wiele miejsc, wykonywania dużej ilości telefonów, obecności na rozmowach kwalifikacyjnych. Jeśli ma być to praca za granicą, potencjalnego pracownika mogą na początku zniszczyć kwestie związane z kosztem wszystkich niezbędnych dojazdów. Skorzystanie z biura pracy nie gwarantuje natychmiastowego znalezienia ciekawej oferty, ale przeważnie tego typu instytucje dysponują sporą bazą ofert i mogą łatwo dopasować coś do profilu kandydata i jego oczekiwań. Dlatego tak istotne są odpowiednie informacje.

Oferty – jakie można spotkać?

Biuro pracy za granicą zorientowane na pracowników przyjeżdżających np. z Polski gromadzi oferty, które mogą spodobać się kandydatom o różnych zainteresowaniach i różnym wykształceniu, doświadczeniu. Dlatego można spotkać się z sytuacją, gdy tuż po rejestracji pracownik uzyskuje mnóstwo ofert pogrupowanych na kategorie. Może od razu skierować się do odpowiedniej albo też przejrzeć wszystkie w nadziei na znalezienie czegoś odpowiedniego do zainteresowań. Oferty wyposażone są w krótki opis oraz niezbędne dane teleadresowe. Przeważnie biuro pracy nie poprzestaje na wskazaniu chętnym osobom listy ofert, ale aktywnie pośredniczy w dalszych formalnościach – niektóre wręcz opiekują się pracownikami, dbają o ubezpieczenie, kwatery, wyżywienie i inne ważne aspekty. Najbardziej widać to w przypadku prac sezonowych. Skorzystanie z oferty biura gwarantuje pracownikowi pewną propozycję zatrudnienia – dzięki temu, że sam nie musi dbać o wiele istotnych kwestii, nie musi na początek znać języka, żeby bezpiecznie i dość komfortowo pracować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here