Doradcy finansowi

Kim jest doradca finansowy? Jest to osoba, która może pomóc przy wyborze najlepszego produktu bankowego, zaplanuje zyski i wydatki, jak też podsunie korzystny krok lub decyzję, dzięki czemu uda się np. zaoszczędzić. Do niedawna ludzie zatrudnieni na stanowisku doradców zajmowali się przeważnie sprzedażą różnych kredytów czy kont osobistych – niewiele różniło się to od pospolitej akwizycji, co znacznie nadszarpnęło zaufanie, jakim powinno się obdarzać przedstawicieli tego zawodu. Teraz jednak może się to zmienić.

Skąd biorą się doradcy finansowi?

Doradcy finansowiWiększość doradców finansowych współpracuje z różnymi instytucjami, rzadko kiedy są to osoby piastujące samodzielne stanowisko. O ich wsparcie można starać się niezależnie lub skorzystać przy okazji sięgania po kredyt lub pożyczkę. W większości przypadków trzeba za to zapłacić, przy czym bywają doradcy oferujące tanie usługi jak i tacy, którzy wysoko się cenią. Cena może być jednym z kryteriów wyboru takiego „pomocnika”, ale warto również weryfikować możliwości, obiektywność oraz wiedzę fachową doradcy. Niższe ceny usług spotyka się przeważnie w przypadku firm – liczą one na jak największą ilość klientów. Doradcy finansowi pracujący na własną rękę oferują bardziej rozbudowaną pomoc, podchodząc indywidualnie do każdej osoby, która się do nich zgłasza. Zwykle to jedna z przyczyn znacznie wyższych cen, ale za jakość się płaci.

Profesjonalna opieka doradcy

Obecnie trwa walka ze stereotypem doradcy – akwizytora. Osoby zatrudnione w tej branży starają się po prostu świadczyć usługę, rzetelnie wspierając klienta, a nie próbując się na nim dorobić. Jedną z ich głównych ról jest planowanie finansów. Oznacza to, że dzięki pomocy doradcy można lepiej zaplanować domowy budżet, wydatki, korzystanie z różnych form inwestowania. Przeciętna osoba może czuć się zagubiona na rynku produktów finansowych, bo stale ewoluują, dochodzą nowe, trzeba więc umiejętnie z nich korzystać. Doradca może służyć radą podczas dokonywania wyboru, może też np. dokonać za klienta pewnych kalkulacji lub ocenić ryzyko konkretnej inwestycji.

Nie tylko dla laików

Stereotyp, jaki stworzyli doradcy finansowi, doprowadził również do postrzegania ich jako niezbyt wiarygodnych pomocników zachęcających do kupienia konkretnego produktu z konkretnego banku. Za każdego klienta, który skorzystał z usługi, otrzymywali prowizję, więc starali się jak najlepiej przekonywać – niekoniecznie do opcji wygodnej dla klienta. Obecnie usługi doradców coraz częściej skupiają się na tworzeniu rozsądnych planów inwestowania – planowanie pozwala uzyskać większe zyski w skali rocznej i mniej stracić, jeśli w tym okresie występuje jakiś ryzykowny proces. Doradca może współpracować indywidualnie z klientem, kontaktować się z nim telefonicznie czy mailowo, rekomendować różne posunięcia, a odradzać inne. Wymaga to od niego doskonałej znajomości rynku, jak też pewnej intuicji niezbędnej do wybierania właściwej drogi oraz unikania zbędnego ryzyka.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here