Jak pożyczyć, by nie stracić? Wielu osobom pożyczki czy kredyty kojarzą się z koniecznością spłacania odsetek lub ponoszeniem sporych opłat wstępnych. Im trudniejsza sytuacja finansowa, tym mniej opłacalne będzie pożyczenie pieniędzy – gdy bank odmówi udzielenia wsparcia, gotówki trzeba szukać w parabankach lub prywatnie. Oznacza to, że oprocentowanie będzie wysokie, a całkowity koszt pożyczki niemal dwa razy większy od pożyczonej sumy.
Gdzie opłaca się najbardziej?
Zdecydowanie najbardziej opłacalnym sposobem zwiększenia zasobności swojego portfela poprzez pożyczkę jest skorzystanie z pomocy rodziny lub kogoś znajomego. Taka pożyczka może być oprocentowana, ale nie musi – dobra wola pożyczającego wystarczy, żeby zwrócić tylko kwotę pożyczoną. Niestety, nie jest to bardzo popularna opcja z uwagi na możliwość bycia oszukanym. Dla zabezpieczenia swoich interesów warto spisywać umowę nawet, jeśli obie strony są spokrewnione ze sobą lub dobrze się znają. Pozwoli to uniknąć ewentualnych nieporozumień z powodu słabości ludzkiej pamięci oraz różnych czynników. Jeśli nie jest możliwe pożyczenie pieniędzy w ten sposób, można spróbować w instytucjach finansowych typu SKOK (uzyskuje się bardziej korzystne warunki w przypadku członkostwa) oraz oczywiście w banku. Kredyty bankowe niekiedy są wyjątkowo dogodną opcją, ale trzeba dokładnie czytać regulaminy.
Tanie pożyczki od parabanku?
Różne instytucje pozabankowe również pożyczają, i to niekiedy całkiem spore sumy. Ciężko jednak oczekiwać, że za korzystne warunki, brak oczekiwania, pieniądze trafiające bezpośrednio na konto nie będą naliczone jakieś dodatkowe opłaty. O pożyczce w parabanku można myśleć dopiero wtedy, gdy wcześniejsze opcje zawiodą, a nawet jeśli, to trzeba przejrzeć kilka ofert i wyszukać tę, która prezentuje się najlepiej. Przeważnie to bardzo nieopłacalne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli pożycza się na długo lub przedłuża. Idealnym czasem na wzięcie tzw. chwilówki (bo tak zwykło się określać tego typu pożyczki) jest okres przed wypłatą, dzięki czemu zadłużenie jest krótkotrwałe i generuje najmniejsze odsetki. Szczególnie kosztowne są pożyczki dla zadłużonych – paradoksalnie, osoby, które mają niskie możliwości spłaty, obarcza się kolejnymi odsetkami i kosztami dodatkowymi. Pożyczka z tzw. obsługą domową gwarantuje dużą przyznawalność w zamian za to, że koszt jej jest niemal równy wysokości pożyczanej kwoty.
Lepiej zarobić niż pożyczać
Wygląda to po prostu tak, że nie istnieje coś takiego jak tanie pożyczki – każdy korzystny kredyt będzie wymagał poniesienia pewnych kosztów, więc po tego typu wsparcie trzeba sięgać w ostateczności i bardzo rozsądnie kalkulować. Pomóc mogą tzw. porównywarki ofert dostępne w internecie. Dzięki tym narzędziom można szybko sprawdzić, która firma, jaki bank czy parabank pozwala na uzyskanie najkorzystniejszych warunków bez składania zapytań i zaniżania swojego scoringu (jest on niezbędny w ocenie zdolności kredytowej).