Ambitne kierunki studiów pozwalają jednocześnie realizować swoje hobby i uczyć się czegoś wymagającego, przyszłościowego. Miłośnicy militariów, patrioci i zdyscyplinowani ludzie chętnie podejmą studia wojskowe, które czekają na kandydatów w obrębie wielu uczelni w Polsce. Są to specyficzne studia, po ukończeniu których można liczyć na stanowisko w polskiej armii ora adekwatny stopień wojskowy.
Czy warto rozważać takie studia?
Zdecydowanie tak – wyznacznikiem do podjęcia decyzji musi jednak być pasja, zainteresowanie wojskiem, chęć noszenia munduru i egzystowania w koszarach przynajmniej przez okres studiów (a często i później). Są to studia połączone z regularną służbą w armii, czyli od razu można ćwiczyć umiejętności praktyczne, poznawać funkcjonowanie wojska od wewnątrz, uczyć się wojskowej dyscypliny i wielu aspektów typowych dla codziennego życia żołnierza. Studenci, którzy zostają przyjęci na odpowiedni kierunek, na czas nauki stają się częścią armii. Pozostają cały czas w jednostce z wyjątkiem przepustek zupełnie tak, jak dzieje się to w wojsku. Przepustkę otrzymuje się na wniosek studenta-żołnierza, ale niezbędna jest zgoda wykładowców czy też po prostu wyżej postawionych wojskowych.
Korzystny i pozytywny kierunek
Oprócz możliwości poznania od wewnątrz funkcjonowania armii i jednostki wojskowej, studenci mogą poczuć się jak prawdziwi żołnierze – otrzymują kwatery w koszarach, własne mundury, o które oczywiście muszą dbać, żywność i rodzaj pensji (uposażenie) w całkiem niezłej wysokości 1-2 tys. zł przez cały okres studiów. Pasjonaci, którzy zdecydowali się studiować na tym kierunku w związku z zainteresowaniem i przekonaniem, będą bardzo zadowoleni z możliwości bycia wcielonym do regularnego wojska. Zakończenie studiów wiąże się z uzyskaniem dwóch tytułów – naukowego i wojskowego. Można więc „upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu”. Studenci, którzy z powodzeniem dotarli do tego momentu, mogą podjąć różne zawody związane z wojskiem, ale czeka na nich też miejsce w armii.
Różne możliwości specjalizacji
Osoby zainteresowane wojskiem i jego funkcjonowaniem wybierają uczelnię wojskową, ale muszą jeszcze skupić się na jednym z możliwych kierunków. Dzięki temu student zyskuje przydatną specjalizację, a jej rodzaj zależy od tego, co oferuje uczelnia. Może to być na przykład lotnictwo, zarządzanie, nawigacja, informatyka, elektronika i wiele innych. Absolwenci wspomnianych kierunków stają się cenionymi specjalistami posiadającymi jednocześnie tytuł wojskowy. Czy łatwo jest podjąć takie studia? Niekoniecznie – oprócz posiadania pasji trzeba też zdeklasować konkurencję, która bywa spora. Zainteresowani będą mieli sposobność zrobić to na rozmowie przypominającej rozmowę kwalifikacyjną. Rekrutacja zawiera też elementy sprawnościowe, dokładne badania lekarskie i psychologiczne. Kandydat musi być zdrową, normalną osobą, o odpowiedniej sprawności fizycznej.