W bazie BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej znajduje się kilkadziesiąt milionów Polaków. Oznacza to, że większość z nas znalazłaby tam informacje na swój temat – czy to odnośnie do obecnych zobowiązań, czy też tych, które już zostały spłacone. Jeśli kiedykolwiek wziąłeś kredyt lub pożyczkę, to najprawdopodobniej Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje na Twój temat – wszystko oczywiście odbywa się za Twoją zgodą.
Jak wiadomo nie każdy może być zadowolony z tego, że BIK gromadzi informacje na jego temat – szczególnie jeśli nie są one pozytywne i utrudniają zaciągnięcie nowego kredytu. Czy istnieje szansa na cofnięcie zgody o przetwarzaniu danych przez BIK? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Informacje w BIK – jakie są przechowywane i przez jak długi czas?
W bazie BIK znajdują się zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje na temat kredytobiorcy. Oznacza to, że można stamtąd wczytać zarówno o spłaconych na czas kredytach, jak i o ewentualnych opóźnieniach w spłacie, które pojawiły się podczas okresu kredytowania. Na szczęście większość informacji, które się tam znajdują, jest pozytywna, a baza BIK nie stanowi listy dłużników. Z Biurem Informacji Kredytowej współpracują wszystkie banki oraz większość firm pożyczkowych. Dzięki temu można tam znaleźć informacje o praktycznie każdym zaciągniętym przez nas zobowiązaniu.
Jeśli chodzi o czas, w którym dane na temat danego zobowiązania są przechowywane w bazie, to zależy to od kilku czynników. Jeśli dłużnik spłacił swoje zobowiązanie w terminie, to informacje na temat zobowiązania nie są przechowywane, jeśli nie wyrazimy na to zgody. Warto jednak zgodzić się na przetwarzanie danych o terminowo spłaconych zobowiązaniach, ponieważ pozytywnie wpływa to na zdolność kredytową. Jeśli jednak nie spłacimy kredytu na czas i będziemy zalegać z płatnościami, to informacje na ten temat mogą zostać usunięte nawet po upływie 5 lat od całkowitej spłaty długu.
Czyszczenie BIK
Negatywne wpisy w BIK mogą utrudniać ubieganie się o kredyt https://habza.com.pl/kredyt-z-opoznieniami-w-bik/ i być poważnym obciążeniem dla dłużnika. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się na tym, czy można „wyczyścić BIK”. W internecie można napotkać się na firmy, które oferują swoje usługi w tym zakresie i gwarantują pomoc w czyszczeniu negatywnych wpisów z Biura Informacji Kredytowej. Musisz jednak wiedzieć, że pozbycie się negatywnych wpisów z BIK jest w większości przypadków niemożliwe. Negatywne wpisy zostaną usunięte tylko wtedy, gdy od spłaty długu minęło 5 lat lub gdy wystąpił jakiś błąd.
Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych w BIK
Zgodę na przetwarzanie danych można cofnąć pod warunkiem, że już całkowicie spłaciliśmy dług. Taką zgodę należy cofnąć u wierzyciela, czyli w banku lub w firmie pożyczkowej. BIK usuwa wpisy jedynie na wniosek kredytodawcy, dlatego kontaktując się bezpośrednio z tą instytucję w tej sprawie, nie zdziałamy zbyt wiele.
Dokument zawierający informacje o cofnięciu zgody na przetwarzanie danych możemy złożyć osobiście w oddziale banku lub firmy pożyczkowej bądź listownie, wysyłając go na adres centralny instytucji. Warto, aby list był wysłany za poleceniem odbioru.
Podsumowanie
Z bazy BIK korzysta większość banków oraz firm pożyczkowych. Z tego względu warto zadbać o to, aby znajdowały się tam jedynie pozytywne wpisy. W razie problemów z uzyskaniem kredytu np. przez złe wpisy w BIK warto skontaktować się z doradcą kredytowym Habza Finanse. Pomoże Ci on znaleźć najlepszą ofertę i przeprowadzi przez cały proces ubiegania się o dodatkową gotówkę.