Zakup działki może być podyktowany chęcią zbudowania tam domu, stworzenia ogrodu czy też wynikać z chęci przeznaczenia gruntu na cele związane z rolnictwem lub hodowlą. Warto wiedzieć, że do ceny nieruchomości trzeba doliczyć jeszcze podatek od kupna działki. Zalicza się on do kosztów dodatkowych. Może być zaskoczeniem dla niektórych osób, które nie były świadome istnienia takiej formy opodatkowania.
Kiedy jaki podatek?
Mało kto uzależnia rodzaj kupowanej działki od tego, jak wysoki jest podatek, ale czasami mogą to być całkiem spore koszty. Osoba rozsądna sprawdzi z wyprzedzeniem, jak dużą sumę trzeba będzie przeznaczyć na kwestie fiskalne i ewentualnie znajdzie inną ofertę albo po prostu przygotuje odpowiednią kwotę. Podatek od kupna działki uzależniony jest od kilku aspektów, między innymi od tego, na jakim rodzaju gruntu znajduje się żądana nieruchomość lub kim jest właściciel działki – czy jest osobą prywatną, czy może jest to przedsiębiorstwo. W każdym z przypadków może to być inna kwota, zdarza się również brak podatku (jeśli poprzednim właścicielem jest rolnik).
Przepisy co pewien czas się zmieniają, w dodatku niekiedy różna bywa ich interpretacja. Dlatego trzeba dołożyć starań i nie tylko zweryfikować wiele aspektów przed dokonaniem zakupu, ale również zrobić wszystko, by zabezpieczyć się przed nadprogramowymi kosztami, na przykład przed dodatkowym podatkiem VAT przy zakupie od prywatnej osoby (taka opcja może zaistnieć wtedy, gdy okaże się, że sprzedający dokonał transakcji w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej). Niekiedy wystarczy zaznaczenie, że dana osoba nie jest czynnym podatnikiem VAT. Pewne obostrzenia prawne, które doprowadzają do tego typu wymogów, są jednak konieczne – praktyka sprzedawania nieruchomości o charakterze rolnym bez opodatkowania, a później przekształcania je w budowlane jest nagminna.
Różne podatki od różnych działek
Przy założeniu, że kupcem nieruchomości będzie osoba prywatna, zamierzająca wykorzystać ją pod budowę domu, do wyboru są następujące rodzaje działek:
– działka, której właścicielem jest inna osoba prywatna
– działka, której właścicielem jest przedsiębiorca opłacający podatek VAT
– działka, której właścicielem jest rolnik.
Zakup od innej osoby prywatnej oznacza konieczność uregulowania PCC (podatku od czynności cywilnoprawnych). Jeśli kupuje się od przedsiębiorstwa, jedynym podatkiem będzie VAT. W przypadku zakupu od rolnika przeważnie również opłaca się VAT – w obu przypadkach jest to 23%. Jeśli jednak rolnik nie jest płatnikiem VAT, zakup nie będzie opodatkowany.
Rodzaj gruntu
Powyższe kryteria podatkowe dotyczą działki budowlanej, czyli takiej, która ma posłużyć do użytkowania pod wzniesienie budynku mieszkalnego. Jeśli przeznaczenie kupowanej nieruchomości jest inne, nie trzeba ponosić opłaty. Można to obejść, jeśli podczas zakupu działka nie zostanie zakwalifikowana jako budowlana. W późniejszym czasie możliwe są pewne zmiany, w rezultacie prowadzące do uzyskania pozwolenia na budowę.