Nie wszyscy skorzystają z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu

Każdy z nas chce maksymalizować swoje zyski. To pojęcie odnosi się nie tylko do osób fizycznych, które pracują na etacie, ale również do wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw począwszy od jednoosobowych działalności gospodarczych, kończąc na spółkach akcyjnych. Często w odniesieniu do zarobków mówi się o przychodach. Warto pamiętać, że przychód to tylko jedna ze składowych odpowiadających za końcowy wynik finansowy.

Istotną rolę odgrywają również koszty. Odejmując przychody od kosztów uzyskujemy dochód, bądź zysk lub stratę netto. Oczywiście, taka kalkulacja to dość duże uproszczenie, jednak w zupełności wystarczające do zobrazowania sytuacji, która ma pokazać, że należy liczyć się nie tylko z tym, co wpływa na konto, ale również z tym, ile wydano, aby te pieniądze zarobić.

W związku z powyższym należy zastanowić się nad tym, co zrobić, aby zachować odpowiedni bilans. Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od rodzaju oraz skali prowadzonej działalności gospodarczej, a w przypadku osób fizycznych od różnorodnych wydatków, czy możliwości skorzystania z ulg podatkowych.

Jeśli chodzi o podstawowe koszty uzyskania przychodów to należy wspomnieć o tym, że zmieniły się one od października wraz z nowelizacją ustawy o PIT.

Abstrahując od tego pojęcia, warto rozważyć nieco mniej popularny temat. Niewiele osób wie o tym, że w Polsce istnieje możliwość odliczenia 50 procent kosztów uzyskania przychodu. Są to tzw. podwyższone koszty uzyskania przychodu. Z takiego rozwiązania nie może skorzystać każdy, a jedynie Ci, których działaność wymienia ustawa. W związku z tym, z 50 procent kosztów uzyskania przychodów będą mogły skorzystać osoby, które uzyskują przychody z działalności twórczej w zakresie różnego rodzaju architektury, działalności artystycznej w zakresie sztuki aktorskiej, działalności publicystycznej, czy audiowizualnej. Lista osób uprawnionych do skorzystania z tego rozwiązania jest zdecydowanie dłuższa, niemniej jednak już na pierwszy rzut oka widać, że dotyczy głównie osób, których działalność ma znamiona pracy o charakterze artystycznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here