Startując z biznesem bardzo często zastanawiam się na jakich zasadach go prowadzić. Do wyboru mamy kilka opcji. Możemy na przykład działać samodzielnie jako solopreneur lub znaleźć wspólników i założyć spółkę np. jawną lub cywilną. Każda z wymienionych form posiada swoje zalety, ale również wady. Dzisiaj skupimy się jednak na zasadach działania spółki partnerskiej. O tej formie działalności możemy posiedzieć, że jest stosunkowo nowa, ponieważ funkcjonuje w polskim prawie od 2001 roku. Co ciekawe, nie każdy może założyć ten rodzaj spółki. Jesteście ciekawi w jaki sposób działa? Sprawdźmy to!
Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/spolka-partnerska-charakterystyka-definicja-i-najwazniejsze-informacje/
Charakterystyka spółki partnerskiej
W tym rodzaju spółki, wspólnikami są partnerzy. Tworzą oni działalność w celu wykonywania wolnego zawodu. Jakie zawody znajdują się na tej liście? Spółkę partnerską mogą założyć osoby wykonujące zawód:
- adwokata,
- aptekarza,
- architekta,
- inżyniera budownictwa,
- biegłego rewidenta,
- brokera ubezpieczeniowego,
- doradcy podatkowego,
- maklera papierów wartościowych,
- doradcy inwestycyjnego,
- księgowego,
- lekarza,
- lekarza dentysty,
- weterynarza,
- notariusza,
- pielęgniarki,
- położnej,
- radcy prawnego,
- rzecznika patentowego,
- rzeczoznawcy majątkowego,
- tłumacza przysięgłego.
Jakie są najważniejsze cechy charakterystyczne dla spółki partnerskiej?
Spółka partnerska charakteryzuje się przed wszystkim tym, że:
- muszą spisać umowę (jeśli wkładem jest nieruchomość, to umowa jest zawierana w formie aktu notarialnego),
- umowa musi zawierać: określenie wolnego zawodu wykonywanego przez partnerów w spółce, przedmiot działalności spółki, nazwę i siedzibę spółki, określenie wkładów wnoszonych przez każdego partnera i ich wartość,
- spółka powstaje w momencie wpisu do KRS,
- nie jest potrzebny kapitał zakładowy,
- spółka może być stroną w postępowaniu sądowym.
- nie można zawiązać spółkę partnerską, żeby oprócz wykonywania wolnego zawodu prowadzić działalność gospodarczą polegającą np. na handlu czy produkcji
- celem spółki jest wykonywanie wolnego zawodu,
- partnerzy nie odpowiadają za zobowiązania spółki wynikające z działalności innych partnerów,
- spółka działa pod własną nazwą,
Spółka partnerska – odpowiedzialność prawna, reprezentacja i podatek
Spółka partnerska nie posiada odpowiedzialności prawnej, ma natomiast zdolność prawną do nabywania praw we własnym imieniu i zaciągania zobowiązań. Spółka partnerka może być też stroną w postępowaniu sądowym. Wszyscy partnerzy w spółce solidarnie odpowiadają za zaciągnięte przez nią zobowiązania, które wiążą się z jej funkcjonowaniem. Będą to m.in. spłata kredytów lub zobowiązań finansowych. Partnerzy nie odpowiadają za szkody wynikające z działania innych wspólników.
Każdy partner posiada prawo do tego, aby reprezentować spółkę samodzielnie. Członkowie zarządu spółki partnerskiej podlegają ograniczeniom wynikającym z uchwał wspólników ingerujących tylko w proces zarządzania spółką.
Co ważne, spółka partnerka nie jest płatnikiem podatku dochodowego. Po podziale zysku, każdy z partnerów płaci za siebie podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach skali podatkowej lub podatku liniowego.
Zobacz też: http://www.makeaconnection.pl/czy-watro-zaczynac-biznes-w-czasach-kryzysu-covid-19/