Jak chronić swoje rośliny przed stonką ziemniaczaną

Leczenie stonki ziemniaczanej może być dość trudne. Oczywiście znanych jest wiele różnych metod, dzięki którym można będzie skutecznie pozbyć się intruzów z naszych upraw.

Jeżeli hodujemy ziemniaki w naszym ogrodzie na własny użytek, wówczas można będzie zebrać szkodniki ręcznie, oczywiście należy zwrócić największą uwagę na małe larwy, które generują największe spustoszenia w uprawach. Warto sprawdzić czy na ziemi nie znajdziemy żadnych jajeczek, uprawy należy sprawdzać raz na jakiś czas, ponieważ stonki mogą przylecieć z innych upraw. Kiedy stonki ziemniaczane po raz pierwszy pojawią się na wiosnę, będą szukać innych żywicieli pod nieobecność roślin ziemniaka. Dlatego też należy pamiętać aby usunąć wszystkie chwasty na których mogły by żerować i rosnąć. Warto także sadzić odmiany szybko dojrzewające, dzięki czemu larwy nie będą jeszcze w odpowiednim stadium prze co będą mniej zarażały roślinom. Można w ten sposób uniknąć większości szkód spowodowanych przez dorosłe osobniki pojawiające się w środku lata.

Warto sprawdzić katalogi nasion pod kątem odmian, które dojrzewają w mniej niż 80 dni. Warto także wprowadzić hodowlę mieszaną, ziemniaki warto sadzić co drugi rok na zmianę z innymi roślinami.

rolnictwo

Wówczas stonka nie będzie miała odpowiednich warunków do rozwoju i żerowania. Warto także dopilnować aby w bliskiej odległości nie było innych upraw ziemniaków. Stonki ziemniaczane są odporne na wiele syntetycznych środków ochrony roślin, dlatego też warto sprawdzać najbardziej skuteczne środki. Warto także zwrócić uwagę na porę roku w której będziemy wykonywać opryski. Najlepiej będzie to zrobić na wiosnę, wówczas kiedy wylęgają się larwy. Opryski na dorosłych osobnikach nie są tak skuteczne, poza tym największe szkody wyrządzają właśnie larwy wiosną. Oczywiście zwalczanie szkodników w ziemniaku może być bardzo skuteczne jeżeli będzie stosowali się do zaleceń umieszczonych na środkach ochrony roślin. Należy bardzo dokładnie wybrać stosunek środka do wody i wykonywać opryski według zaleceń producenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here