Lokaty bankowe to bardzo dobry sposób ulokowania pieniędzy. Zysk z lokaty czasami jednak wydaje się być niewielki. Co zrobić, żeby był jak największy?
Spośród wielu metod oszczędzania i pomnażania pieniędzy, dostępnych na rynku finansowym odszukasz najbezpieczniejszymi i najbardziej popularnymi są lokaty bankowe. Na lokatach można niewiele, lecz bez ryzyka zarobić. By zmaksymalizować ten niewielki zysk z lokaty, należy przed wybraniem oferty, porównać kilka dostępnych i dokonać weryfikacji ich minusów i zalet. Warto też sobie zawsze wyliczyć zysk z lokaty, tak żeby wiedzieć ile faktycznie można na niej zarobić. Obliczenie zysku z lokaty jest bardzo proste – np. tutaj znajdziesz wzór na zysk z lokaty.
Ranking lokat
Kluczowym przy doborze w miarę intratnej lokaty dla siebie jest jej oprocentowanie, naturalnie im wyższe tym lepiej ze względu na wyższy zysk. W znalezieniu najwyżej oprocentowanych lokat w danym momencie pomoże Ci ranking lokat na www.wktorymbanku.pl. Korzystając z niego zobaczysz gdzie obecnie są najlepsze lokaty. Dobrze przygotowany ranking lokat pozwoli Ci nie tylko sprawdzić oprocentowanie, ale też czas trwania i warunki dodatkowe lokaty. Warto je sprawdzić, żeby uniknąć rozczarowań.
Oprocentowanie lokat
Wprawdzie oprocentowanie lokat nie powala teraz na kolana (zobacz np. wykres oprocentowania lokat w ostatnim czasie dostępny tutaj), ale znalezienie oferty oprocentowanej choćby o kilka oczek procentowych więcej od konkurencji w czasie przełoży się na zysk. Innym ważkim aspektem, który należałoby wziąć pod uwagę przy wybieraniu lokaty, jest czas jej trwania. Obecnie najbardziej opłacają się lokaty długoterminowe, roczne, które są w stanie zaoferować najwięcej. Warto jednak zawsze zwracać uwagę na krótkoterminowe lokaty z promocyjnym wyższym oprocentowaniem, które bank proponuje na określony czas.
Pozostałe kwestie
Ostatnią sprawą, na jaką powinno się zwrócić uwagę przy selekcjonowaniu, jest typ lokaty, to znaczy z oprocentowaniem stałym, zmiennym albo progresywnym. Przy lokatach z oprocentowaniem stałym, nawet w momencie podpisania umowy z bankiem, wiemy jakiego pożytku można oczekiwać po upływie ustalonego umową terminu depozytu. Poza tym funkcjonują także inne odmiany lokat, np. ze zmiennym oprocentowaniem, które zmienia się periodycznie przeważnie co kwartał oraz lokaty progresywne, czyli takie, w których oprocentowanie rośnie co miesiąc. Niemniej jednak czasami zyski na tego rodzaju lokatach okazują się niższe niż przy lokacie ze stałym oprocentowaniem.