Własna firma czy etat?

Własna firma czy etat? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Każde rozwiązanie ma pewne zalety…

Własna firma od zaraz

Założenie własnej firmy nie nastręcza wielu trudności. Wszystkie formalności możemy załatwić przez Internet. O wiele trudniej jest prowadzić własną firmę na co dzień. Przedsiębiorca musi zmagać się nie z wieloma trudnościami.

Koszty pracy

Koszty pracy wpływają na wysokość naszego przychodu. Tym samym zmniejsza się nasz dochód. Na wysokich kosztach uzyskania przychodu korzystają twórcy, którzy wykonują swoją pracę na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie bądź umowa o dzieło). Mają oni prawo do podwyższonych 50% kosztów uzyskania przychodu. W 2017 roku ograniczonych rocznym limitem w wysokości 42 764 złotych.

Przy prowadzanie własnej działalności gospodarczej nie ma wyznaczonych limitów kosztów. Każdy poniesiony wydatek , odpowiednio udokumentowany może stanowić koszt. Przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej koszty działalności są zazwyczaj wyższe niż w przypadku pracy na etacie.

Składki ZUS

O składkach na Ubezpieczenie Społeczne musza pamiętać zarówno osoby pracujące na etacie, jak i przedsiębiorcy. Przy pracy na etacie część składek płaci pracownik(ubezpieczenie emerytalne, rentowe + w całości ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne), a w części przez samego pracodawcę (ubezpieczenie emerytalne, rentowe + w całości wypadkowe, FP i FGŚP). Wysokość składek jest uzależniona od wysokości wynagrodzenia. W przypadku własnej działalności gospodarczej wyznaczono stałą, minimalną składkę ZUS. Aby ułatwić prowadzenie własnej działalności gospodarczej przez pierwsze 24 miesiące przedsiębiorca może płacić składki ZUS na preferencyjnych zasadach. Po upływie 2 lat przedsiębiorca zaczyna płacić składki ZUS na zwykłych zasadach.

Podsumowując praca na etacie jak i prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma pewne zalety. Praca na etacie daje większą stabilność. Natomiast własna firma to duże wyzwanie, ale i szansa na rozwój. O tym co jest dla nas korzystniejsze musimy zdecydować sami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here