szkoła podstawowa
Fot. Pexels.com

Kiedy przychodzi moment powrotu do szkoły podstawowej po wakacjach, feriach czy dłuższej chorobie wiąże się to z ponownym przyzwyczajeniem dziecka do regularnych godzin pobudek czy codziennej nauki. Co zrobić, żeby ten proces był łatwiejszy?

Przeczytaj też: http://www.garg.pl/szkola-podstawowa-jak-to-sie-przeklada-na-zycie-codzienne/

Wprowadź harmonogram dnia

Kiedy mamy plan zajęć dziecka wprowadzenie grafiku jest zdecydowanie prostsze. Jeśli już go masz stwórz dzień nie tylko dziecka chodzącego do szkoły podstawowej, ale całej rodziny. Dziecko w tym wieku musi się wysypiać, w związku z tym należy zjeść kolację w odpowiednim czasie.

Tak naprawdę cały dzień musimy dostosować do planu dziecka. Jednocześnie musimy zadbać o wykonanie wszystkich obowiązków. Może być to naprawdę trudne dlatego warto przygotować harmonogram z podziałem na zadania, kto jaką czynność wykonuje. Usprawni to obowiązki całej rodziny.

Odrabianie lekcji, w szkole podstawowej czy w domu?

Miejsce, w którym dziecko będzie odrabiać zadania domowe jest bardzo ważne. Aby nauka była skuteczna uczeń powinien mieć spokojne miejsce, gdzie przy biurku czy stoliku będzie mógł położyć swoje książki, zeszyty i różnego rodzaju pomoce. Świetlica szkolna w szkole podstawowej to często bardzo hałaśliwe miejsce, które nie sprzyja nauce czy odrabianiu lekcji. Jeśli masz taką możliwość odbierz dziecko wcześniej ze szkoły i pozwól, aby odrabiało zadania domowe w domu.

Dodatkowe zajęcia lub korepetycje

Dodatkowe formy zdobywania umiejętności i wiedzy są bardzo ważne w rozwoju dziecka. Należy uwzględnić je w plan zajęć. Wszystkie zajęcia powinny być wcześniej przemyślane, tak aby żadne się na siebie nie nakładały.

Ponadto nie należy przeciążać dziecka. Dziecko chodzące do szkoły podstawowej, nawet do klasy ósmej nie powinno mieć codziennie zajęć od 8 do 19. Jest to zdecydowanie za dużo.

Za to korepetycje mogą być dobrym sposobem na zapewnienie dziecku profesjonalnej pomocy w odrabianiu lekcji. Jest to dobra opcja zwłaszcza kiedy żaden z rodziców nie jest mistrzem w danym przedmiocie.

 

Szkoła podstawowa to ważny etap w życiu dziecka. Warto przygotować się do powrotu do niej już wcześniej. Stworzyć plan działania, który usprawni ten czas dla wszystkich członków rodziny.

Zobacz też: http://www.makeaconnection.pl/ksiazki-ktore-warto-czytac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here