Cena i dogodny termin to najczęstsze kryteria wyboru szkoły językowej. Czy to właściwy kierunek? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, aby nauka języka przyniosła oczekiwane efekty.

Kursy językowe, korepetycje, kursy maturalne, szkoły języków obcych dla dzieci czy szkolenia językowe dla firm – początek roku szkolnego jest wzmożonym czasem poszukiwań w tym zakresie. Dobra szkoła językowa musi mieć odpowiednio dobraną kadrę, sprawdzone i skuteczne metody nauczania oraz indywidualne podejście do uczących się osób. Na co zatem warto zwrócić uwagę wybierając szkołę językową?

Native Speaker

Polacy, którzy coraz chętniej uczą się języków obcych, nie oczekują już tylko nauki samej w sobie – chcą się swobodnie komunikować, przełamać barierę w mówieniu, odpowiednio wymawiać wyrazy i mieć dobry akcent. Takie możliwości dają przede wszystkim szkoły, w których nauczyciele są, przygotowanymi do nauki języka, native speakerami. Taki nauczyciel to rodowity przedstawiciel danego kraju i kultury, który jest w stanie szybko i najbardziej skutecznie nauczyć swojego ojczystego języka.

Program, metodyka, certyfikaty

Bardzo często, po kilku latach nauki języka obcego w szkole, nadal nie do końca rozumiemy cudzoziemca, nie posługujemy się płynnie językiem, stresujemy się w rozmowach i boimy odezwać. Wybranie szkoły językowej oferującej zajęcia z wyselekcjonowaną kadrą, według przygotowanych przez specjalistów programów nauczania, pozwala na szybszą, łatwiejszą i przyjemniejszą naukę ukierunkowaną na praktyczne używanie języka. Warto też zwrócić uwagę na oferowane przez szkołę kursy przygotowujące do egzaminów, np. FCE, CAE, CPE, BEC czy LCCI.

Wielkość grup

Istnieje przekonanie, że najlepsze efekty w nauce języka obcego osiąga się przy indywidualnych lekcjach. Jeśli jednak prowadzi je native speaker, to przy zerowym, niskim lub średnim poziomie znajomości języka, nauka w grupie sprawdza się bardzo dobrze. Członkowie grupy mają inne predyspozycje językowe, są mniej lub bardziej śmiali i z różną aktywnością uczestniczą w zajęciach. Nieformalni liderzy w grupach zachęcają innych do działania poprzez własną aktywność. Ważne jest jednak, aby grupy nie były zbyt liczne oraz dobrane pod kątem wieku i poziomu znajomości języka.

Dojazdy do uczących się

Szkoła językowa nie musi już być zlokalizowana blisko miejsca zamieszkania, szkoły czy pracy. Nowoczesna szkoła języków obcych oferuje często możliwość dojazdu w określone miejsca do dzieci, uczniów, osób prywatnych czy firm.

Start w dowolnym terminie

Dobra szkoła językowa jest też w stanie dostosować się nie tylko do wieku uczestników, poziomu znajomości języka, intensywności nauczania czy miejsca nauki. Może stworzyć nowe grupy dla chętnych chcących rozpocząć naukę w każdym czasie, nie tylko na początku roku szkolnego czy semestru. Takie elastyczne podejście pozwala na rozpoczęcie nauki w dowolnym terminie, bez konieczności nadrabiania materiału i obawy przed „odstawaniem od grupy”. Wystarczą już 2 chętne osoby, aby utworzyć nową grupę, w dowolnym momencie w roku.

Dodatkowa weryfikacja

Zanim podejmiemy decyzje o wyborze szkoły językowej, warto wybrać się na lekcję próbną lub zaprosić nauczyciela do siebie. Dobre szkoły przeprowadzają je za darmo. Mamy wówczas możliwość zapoznania się z metodami nauczania i sprawdzenia, jak wyglądają lekcje z native speakerem – zwłaszcza jeśli nie mieliśmy dotychczas takiej możliwości. Dobre szkoły językowe to zadowoleni klienci. Czytajmy referencje i opinie klientów szkół o efektach ich nauczania.

Nowoczesną i spełniającą powyższe kryteria szkołą językową jest Cambridge School of English. To renomowana placówka kształcenia lingwistycznego, oferująca naukę języków obcych z wyselekcjonowaną kadrą native speakers. Prowadzi szkolenia w wielu językach w formie kursów stacjonarnych, wakacyjnych, maturalnych czy egzaminacyjnych (CAE, CPE, FCE, BEC, LCCI) oraz dla różnych poziomów znajomości języka. Szkoli pracowników firm, managerów, a także oferuje kursy w Wielkiej Brytanii. Więcej informacji: https://cambridge.com.pl/

W zakresie kursów dla biznesu warto wybrać L² – Language Consulting, która jest polską firmą, do której należy Cambridge School of English oraz Akademia Cambridge. Specjalizuje się w szkoleniach językowych dla firm, także w zakresie języka specjalistycznego oraz tłumaczeniach z i na wiele języków. Szkoli corocznie ok. 6 tysięcy kursantów z ponad 50 krajów. Więcej informacji: https://language.com.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here