Szczecin

Szczecin to największe miasto województwa zachodniopomorskiego, które jednocześnie jest jego stolicą. Miasto nie zawsze należało do granic polskich, w swojej historii było częścią Szwecji, Brandenburgii, Prus oraz Niemiec. Położenie tego miasta sprawia, że staje się ono łakomym kąskiem dla każdego kto się tam znajdzie. Jedynie 100 km do morza Bałtyckiego, w pobliżu Zalew Szczeciński, a w centrum Jezioro Dąbie oraz rzeka Odra.

Prawdziwy rarytas dla osób, które uprawiają sporty wodne. Można tu wynająć motorówkę, żaglówkę lub kajak, którym można pływać po Szczecińskiej Wenecji. Znajdują się tam kamienice i budynki fabryczne z przełomu XIX i XX wieku, które w zasadzie wystają z wody. Kiedyś w tych budynkach znajdowała się wytwórnia alkoholi i drożdży, a dziś to piękne industrialne miejsce.

W Szczecinie znajdują się Wały Chrobrego. Są to najpiękniejsze tarasy widokowe z których roztacza się widok na Odrę oraz port. Wały mają 500 metrów długości, a w ich górnej części znajduje się siedziba Akademii Morskiej oraz budynek Teatru Współczesnego i Muzeum Narodowego. Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki mieści się w północnej części tarasów widokowych w kompleksie architektonicznym wybudowanym po 1900 roku.

W miejscu, gdzie padły pierwsze strzały do protestantów dnia 17 grudnia 1970 roku wybudowano Centrum Dialogu Przełomy, czyli Muzeum Narodowe w którym można obejrzeć interaktywną wystawę obejmującą lata 1939 – 1989. Wystawa znajduje się pod Placem Solidarności.

W Szczecinie znajduje się również jeden z najnowocześniejszych budynków w Polsce zaprojektowany przez hiszpańskich architektów, który charakteryzuje się strzelistą bryłą. W budynku tym znajduje się Filharmonia, która nowoczesna jest nie tylko z wyglądu, ale również wewnątrz jako wielofunkcyjna instytucja kulturalna. Fasada Filharmonii, która w świetle dnia jest biała, po zmroku może rozbłysnąć różnymi barwami w niecodziennych konfiguracjach.

Nie można również nie wspomnieć o Zamku Książąt Pomorskich który jest jednym z najważniejszych zabytków na Pomorzu Zachodnim. Położony w pobliżu Odry na wzgórzu był rezydencją Gryfitów od XII wieku do 1637 roku. Warto więc obejrzeć Kryptę Gryfitów gdzie znajdują się sarkofagi dawnych władców Księstwa, Cele Czarownic oraz Gabinet Lubinusa, wybitnego kartografa z XVII wieku.

Jeżeli szukasz nieruchomości na sprzedaż na portalu https://kazo.pl/szczecin_szczecin, to Szczecin może być miejscem, gdzie osiądziesz na dłużej. To piękne miasto z niebywałą historią wartą poznania. W tym mieście ceny mieszkań zaczynają się od 5 tysięcy za metr kwadratowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here