Czy płaca stewardessy się opłaca? Czy warto spędzać pół życia w powietrzu, uśmiechając się do pasażerów samolotu? Czy można w tej pracy rozwinąć swoje umiejętności? Takie pytania na pewno zadaje sobie każda dziewczyna, która myśli o spełnieniu się w tej profesji. W podjęciu właściwej decyzji mogą pomóc informacje udzielane przez linie lotnicze oraz wynikające z doświadczenia aktualnie zatrudnionych pań.
W jaki sposób można zostać stewardessą?
To dość specyficzny zawód – nie istnieją np. studia kierunkowe, po których otrzymuje się uprawnienia do takiej pracy. Można pomyśleć ewentualnie o szkole policealnej lub o ukończeniu kursu, ale można też tego nie robić. Kurs zostanie przeprowadzony po zatrudnieniu danej kandydatki, więc nie trzeba się martwić o swoje umiejętności. Warto postarać się jednak o wykształcenie wyższe, bo choć niektóre linie lotnicze akceptują zgłoszenia osób po maturze, posiadanie tytułu naukowego zwiększa szanse na pozytywny wynik rekrutacji. Chętnie panie muszą zgłosić się do wybranego pracodawcy, wcześniej sprawdzając, czy spełniają wstępne kryteria rekrutacyjne.
Wymagania, wymagania…
Nie jest łatwo, dlatego też dla niektórych praca jako stewardessa – zarobki, podróże, wyzwania zawodowe – okazuje się pracą marzeń, o którą warto się postarać. Istnieją jednak wstępne kryteria, które muszą być spełnione, żeby dana kandydatka mogła w ogóle myśleć o zatrudnieniu. W przypadku każdego z nich istnieją pewne różnice w zależności od tego, które linie lotnicze prowadzą rekrutację. Panie muszą być w określonym wieku (przeważnie 20-30 lat), określonego wzrostu (160-175 cm), wyglądać estetycznie, mieć wysportowaną, zgrabną sylwetkę i umieć pływać. Umiejętność pływania wymagana od osób, które bądź co bądź będą pracować w powietrzu, trochę dziwi, jednak ma to związek z możliwą awarią samolotu i lądowaniem na morzu. Ważna jest także znajomość języków obcych – angielskiego i drugiego, który bywa dowolny lub ustalony.
Odpowiedzialność i odporność
Wbrew pozorom stewardessa ma za zadanie coś więcej niż tylko ładnie wyglądać i przynosić przekąski podczas lotu. Osoba zatrudniona na tym stanowisku rozmawia z uczestnikami lotu, wszystko im tłumaczy, dba o dobre samopoczucie, a w razie jakichkolwiek problemów odpowiada za uspokojenie pasażerów, jeśli reagują zbyt impulsywnie. Do istotnych kwestii charakterystycznych dla pracy stewardessy jest także wymóg elastyczności – niekiedy trzeba się stawić niemalże natychmiast na lotnisku; loty są przekładane, odwoływane, więc grafik zmienia się dość dynamicznie.
Stewardessa – zarobki
Możliwość zarobienia dużych pieniędzy jest jedną z zalet tego zawodu, która przyciąga zainteresowane kandydatki. Nie trzeba jednak kojarzyć tego z łatwym dochodem. Na początek są to podstawy – średnia krajowa, w porywach do 3 tys. zł na rękę. Do tego dochodzą jednak różne dodatki specyficzne dla tego typu pracy, jak też pokrycie kosztów pobytu w każdym z krajów, w którym trzeba się zatrzymać. Każdy awans na stanowisku jest też tożsamy z podwyżką wypłaty.