Zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest dla wielu osób jedyną szansą kupienia mieszkania lub domu. Oczywiście, żeby móc sobie pozwolić na taki kredyt, trzeba dysponować odpowiednią zdolnością kredytową, mieć spory dochód i oczywiście umowę o pracę na czas nieokreślony. Wstępnie decyzja o przyznaniu kredytu cieszy, ale później pojawiają się często problemy ze spłatą dużych sum co miesiąc – raty kredytu hipotecznego są z reguły bardzo wysokie. Osoby, które poszukują możliwości zmniejszenia wysokości rat bądź chcą trochę przyspieszyć pozbycie się zobowiązania, mogą skorzystać z ciekawej opcji, jaką jest refinansowanie kredytu hipotecznego.

O co w ogóle chodzi w tej opcji?

Refinansowanie kredytu hipotecznegoRefinansowanie może być dokonane po pewnym czasie dość regularnego spłacania rat. Decydując się na takie rozwiązanie, niejako zastępuje się stary kredyt nowym, który jest inaczej przeliczany i najprawdopodobniej ma znacznie lepsze warunki. Efektem jest niższa rata i wygodniejsze spłacanie sporego zobowiązania lub kilku zobowiązań, jeśli zostało wybrane refinansowanie z konsolidacją. Dzięki refinansowaniu można tak dopasować sobie warunki kredytu, żeby jak najkorzystniej i najlepiej w swojej sytuacji regulować comiesięczne raty. Niektóre osoby wolą szybciej pozbyć się zadłużenia, inne mają np. trudną sytuację życiową i muszą prosić bank o ulgowe traktowanie, więc niższa rata stanowi dla nich rozwiązanie korzystne i przyszłościowe.

Refinansowany kredyt hipoteczny

W ten sposób można postąpić z dowolnym zadłużeniem, o ile oczywiście pozwala na to instytucja, która go udzieliła. Przy braku stosownej opcji istnieje drugie rozwiązanie – konsolidacja lub wzięcie drugiej, sporej pożyczki w innej instytucji i spłacenie nią już istniejącego długu (czy też długów), dzięki temu pozostanie jedna korzystna rata. Refinansowanie kredytu hipotecznego niekiedy bywa jedynym dobrym wyjściem z gorszej sytuacji. Przeważnie sięgając po tę opcję uzyskuje się zmniejszenie marży kredytu, więc ogólna suma może okazać się dużo niższa, co powoduje zmniejszenie raty do spłacania. Z refinansowania korzystają również te osoby, które mają lepszą zdolność kredytową niż kiedyś, większe dochody lub jakąś dodatkową kwotę do dyspozycji i są w stanie spłacać wyższą ratę. Przeliczenie kredytu na nowych warunkach pozwala im rozpocząć szybsze spłacanie. Ta opcja jest jeszcze bardziej korzystna, bo zmniejsza ogólną sumę do spłaty poprzez niwelowanie odsetek.

Co jeszcze można zrobić, by poprawić warunki kredytu?

Nie zawsze możliwe jest dokonanie refinansowania. Pewnym problemem jest np. sięgnięcie po kredyt w innej walucie, co było kiedyś całkiem popularne, a dzisiaj nie praktykowane z uwagi na zmiany w prawie. Na szczęście istnieją też inne opcje, często związane z modyfikowaniem warunków kredytu przez bank. Jeśli nie da się zmniejszyć raty, można spróbować uzyskać tzw. ratę malejącą – oznacza to, że każda kolejna rata będzie niższa, więc im bliżej końca kredytu, tym łatwiejsze będzie jego spłacanie. Osoby, które mają dużo różnych zobowiązań, chętnie decydują się na konsolidację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here