Praca za granicą – jak ją znaleźć?

Planujesz wyjazd za granicę w celach zarobkowych? Poszukujesz pracy, lecz nie wiesz od czego zacząć? Aby móc zatrudnić się w dobrej firmie i liczyć na uczciwe zarobki, trzeba wiedzieć gdzie szukać. Dlatego, w dzisiejszym artykule podpowiemy, jak skutecznie znaleźć pracę za granicą.

Oferty pracy za granicą – opracuj plan

Zanim wyjedziesz, warto opracować strategię działania, która pomoże Ci podjąć decyzję o tym gdzie jechać i gdzie szukać zatrudnienia. Nie warto jechać za granicę „w ciemno”, ponieważ nigdy nie wiesz co może stać się po przyjeździe. Niektórzy, podejmując złe decyzje wracali do Polski bez żadnych pieniędzy, niekiedy z długami. Warto skorzystać zatem z naszej rady i przygotować plan. Aby to zrobić, trzeba odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • jakie kraje Cię interesują – to niezwykle ważna decyzja, ponieważ nie w każdym kraju możemy liczyć na bezpieczny pobyt i godną pracę. Do najchętniej wybieranych przez Polaków krajów, zaliczyć można: Niemcy, Wielką Brytanię, Francję, Austrię, Holandię oraz Norwegię. Warto rozważyć te opcje, ponieważ to sprawdzone warianty i wielu ludziom udało się rozpocząć życie na nowo w tych krajach.
  • czy znasz język kraju, do którego chcesz się udać – w dzisiejszych czasach po angielsku można dogadać się w większości krajów. Niestety, podstawy to za mało aby zdobyć zatrudnienie na wyższych stanowiskach. Nie znając języka danego kraju, możesz liczyć jedynie na pracę w fabrykach lub jako pomoc kuchenna. Jeżeli masz wyższe kwalifikacje i liczysz na awans – prędzej czy później znajomość języka będzie wymagana. Może warto przed wyjazdem zainwestować w kurs językowy, lub szkolenie online, które pozwoli opanować język na poziomie komunikatywnym?
  • czy szukasz pracy tymczasowej, czy na stałe – taki cel najlepiej określić na początku, jak również robić wszystko by się z niego wywiązać. Zupełnie inaczej wygląda wyjazd za granicę na chwilę, a inaczej trzeba będzie się przygotować do rozpoczęcia tam życia.
  • czy masz znajomych w kraju, do którego chcesz się udać – równie istotna kwestia, ponieważ jadąc do kraju, gdzie możesz liczyć na pomoc znajomej Ci osoby, znacznie łatwiej zaadaptujesz się w nowym miejscu. Taka osoba pomoże Ci w załatwieniu formalności i doda otuchy w stresujących chwilach.
  • jak duże oszczędności masz na start – odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci podjąć słuszną decyzję. Chcąc rozpocząć życie w Norwegii trzeba przygotować znacznie więcej pieniędzy na początku.

Udziel odpowiedzi na powyższe pytania i jasno sprecyzuj swoje cele. Jeżeli jakieś kwestie są dla Ciebie niepewne, warto przed wyjazdem postarać się to załatwić.

Jak znaleźć pracę za granicą?

Odpowiedź na to pytanie będzie zależna od tego, na jak długo chcesz wyjechać za granicę. Jeżeli szukasz pracy na chwilę, warto skorzystać z pomocy agencji pracy tymczasowej. Wtedy pracownicy tej instytucji przygotują dla Ciebie ofertę konkretnego zlecenia i pomogą przejść przez skomplikowany proces formalności. Wyjazd w momencie, w którym na miejscu masz zagwarantowaną pracę jest o wiele mniej ryzykowny.

Jeżeli szukasz pracy na stałe, warto w poszukiwaniu oferty pracy, skorzystać ze sprawdzonych stron internetowych. Zweryfikowany portal zamieszcza tylko i wyłącznie wiarygodne ogłoszenia, jak również ułatwia „dotarcie” do pracodawcy. Możesz na przykład skorzystać ze strony internetowej EURES. To sieć ofert pracy na terenie Europy, która zrzesza poszukujących zatrudniania jak i pracodawców.

 źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here