Przynajmniej kilkuletnie doświadczenie zawodowe, dyplom ukończenia uczelni wyższej, rekomendacje z poprzedniego miejsca zatrudnienia to typowe wymagania pracodawców wobec kandydatów na pracowników. Dla absolwenta szkoły średniej lub wyższej znalezienie pracy wcale nie jest takie proste. Czy istnieją zatem skuteczne metody poszukiwania pracy bezpośrednio po ukończeniu nauki? Czy świeżo upieczony absolwent ma szansę na zdobycie pracy marzeń?
Ukończenie szkoły przeważnie przypada na koniec wiosny lub początek lata. Dla wielu absolwentów są to ostatnie wolne chwile przed rozpoczęciem nowego życia zawodowego, dlatego planują rozpoczęcie poszukiwania pracy po wakacjach, by móc się jeszcze nimi nacieszyć i odpocząć po trudach egzaminów. Jeżeli jedziesz na wakacje, to może zainteresuje cię polecany artykuł „Niebezpieczne miejsca dla turystów – tam nie wybieraj się na urlop”. Warto jednak zastanowić się, czy nie przeznaczyć choćby części tego czasu na zapoznanie się z sytuacją na rynku pracy i ofertami pracodawców.
W okresie wakacyjnym konkurencja wśród kandydatów jest mniejsza, ponadto pojawia się wiele ofert pracy sezonowej. Przyjmując ją można nauczyć się czegoś nowego, a nabyte doświadczenia zawodowe ująć w Curriculum Vitae. To właśnie ten dokument, uzupełniony o list motywacyjny, będzie najważniejszy podczas starania się o pracę. Od niego bowiem zależy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, która może zaowocować zdobyciem posady.
Pierwsza praca po skończeniu nauki
Co rok szkoły średnie i wyższe uczelnie opuszczają tysiące absolwentów. Większość z nich znajduje się dopiero na początku swojej kariery zawodowej. Dlatego wiedza o tym, jak odnieść sukces na rynku pracy bez posiadania obszernego CV i wieloletniego doświadczenia zawodowego jest bezcenna. Niewielkie kwalifikacje wcale nie muszą oznaczać, że nie mamy nic do zaoferowania potencjalnemu pracodawcy. Trzeba się zatem zastanowić, co robiliśmy dotychczas. Mogły to być tymczasowe prace, wolontariaty lub projekty szkolne lub wakacyjne. Sporo osób z pewnością odbyło już jakiś staż lub praktykę zawodową. Takie informacje warte są wykorzystania.
Podczas konstruowania CV i listu motywacyjnego trzeba postarać się wcielić w rolę rekrutera. Aplikowanie na ofertę pracy wiąże się z uzasadnieniem, dlaczego właśnie ja zasługuję na zdobycie pracy na tym stanowisku i co mogę wnieść do firmy, nawet jeśli nie posiadam wieloletniego doświadczenia? Z pewnością pomocne będzie ujęcie w dokumentach aplikacyjnych naszych tak zwanych umiejętności „miękkich”, takich jak komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, kreatywność czy radzenie sobie ze stresem. Warto pamiętać, że są one równie ważne jak kompetencje zawodowe.
Tworzenie profili i aktywność w Internecie
Podczas poszukiwania pracy skutecznym sposobem jest rejestracja w popularnych portalach pracy i stworzenie swojego profilu zawodowego z zamieszczeniem CV. Z aktualnymi ogłoszeniami w Krakowie można się zapoznać chociażby w tym serwisie. Rekruterzy wykorzystują internetowe serwisy podczas procesu rekrutacji, więc dzięki umiejętnie stworzonemu profilowi znacznie zwiększamy własne szanse na zwrócenie na siebie ich uwagi. Pomimo skromnego doświadczenia można zacząć budować swoją markę w sieci LinkedIn. Także na Facebooku można dołączyć do wielu grup, gdzie pracownicy i pracodawcy poszukują siebie nawzajem. Agencje pośrednictwa pracy mogą także pomóc w znalezieniu pracy, podobnie jak urzędy pracy, gdzie często realizowane są atrakcyjne projekty i programy np. stażów w różnych firmach.
Nie taka praca straszna
Nietrudno zauważyć, że poszukiwanie pierwszej pracy jest bardzo podobne do jej szukania w każdym innym momencie kariery zawodowej. Liczy się aktywność, kreatywność, umiejętność wykorzystywania wszelkich dostępnych narzędzi dedykowanych pracy i cierpliwość. Wiele korporacji inwestuje obecnie w młode talenty – więcej na temat pracy w korporacji znajdziesz w artykule opublikowanym przez „KRKnews”. Nie od razu zostaniemy zatrudnieni na wymarzonym stanowisku, ale każda praca, każde nowe doświadczenie z pewnością nas do tego przybliży.