Praca księgowej wciąż postrzegana jest poprzez pryzmat stereotypów – jako nieciekawe i żmudne zajęcie. Tymczasem realia znacznie się zmieniły i księgowość, podobnie jak inne działy, wciąż rozwija się dzięki nowoczesnym rozwiązaniom informatycznym czy logistycznym. Księgowe mają możliwość ciągłego podnoszenia kwalifikacji, a obszary, którymi zajmują się działy i biura rachunkowe znacznie się powiększyły.
Aby zostać księgową, najlepiej ukończyć studia wyższe z finansów i rachunkowości czy też na kierunku pokrewnym. Nie jest to jednak warunek konieczny – prowadzone są również szkoły policealne kształcące w tym zawodzie, rozmaite kursy i szkolenia. Niezmiernie ważne jest, aby wybrać propozycje certyfikowane przez Ministerstwo Finansów. Szczególnie polecane są kursy przygotowywane przez organizacje takie jak Stowarzyszenie Księgowych w Polsce czy Krajową Izbę Doradców Podatkowych. Edukację warto rozpocząć już na etapie szkoły średniej, wybierając np. liceum ekonomiczne.
Nie tylko wykształcenie
Decydując się na obranie ścieżki zawodowej w dziedzinie księgowości, pamiętać należy, że jest to przede wszystkim praca z liczbami. I choć dziś większość obliczeń wykonują komputery, to jednak księgowa powinna wykazać się sprawnym wykonywaniem rachunków i łatwością w operowaniu liczbami. W księgowości nie ma miejsca na chaos, twórczość czy kreatywność – należy umieć uporządkować swoją pracę, być dokładnym, skrupulatnym, systematycznym, a także posiadać zdolności analityczne. Ekonomią i rachunkowością rządzą ściśle określone prawa i przepisy i trzeba nie tylko je znać oraz umieć je zastosować, lecz także nadążać za ich zmianami. Dlatego też księgowa powinna stale poszerzać swoją wiedzę, dokształcać się i śledzić branżowe aktualności.
Najważniejsze obowiązki
Wśród najważniejszych obowiązków księgowej wymienia się przede wszystkim prowadzenie ewidencji księgowej – księgi przychodów i rozchodów. Osoba na tym stanowisku księguje wszystkie dokumenty sprzedażowe i kosztorysy, przygotowuje zestawienia i bilansy, archiwizuje dokumenty, opłaca składki ZUS za właścicieli firmy i pracowników, a także zajmuje się rozliczaniem podatków. Wspiera również podczas dopełniania formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej. Jest to praca bardzo odpowiedzialna, ponieważ księgowość podlega regulacjom prawnym i popełnione błędy niosą za sobą konsekwencje sądowe. Księgowa może zostać zatrudniona na etat w danej firmie lub też w biurze rachunkowym. Druga z wymienionych opcji pozwala na intensywny rozwój, możliwość współpracy z klientami z różnych branż oraz przejęcie bardziej urozmaiconych obowiązków takich jak reprezentacja klientów przed urzędami, doradztwo księgowe, sporządzanie analiz rynkowych.
Podsumowując, decydując się na podjęcie pracy w tym zawodzie, prócz wykształcenia kierunkowego, należy posiadać odpowiednie cechy charakteru i usposobienia, takie jak np. dokładność i skrupulatność. Dobra księgowa powinna być otwarta na pogłębianie wiedzy oraz korzystanie z najnowszych systemów informatycznych w branży. Należy zauważyć, że jest to zawód przyszłościowy, rozwojowy i daje stabilne warunki zatrudnienia.