Mówi się, że dzisiaj nie ma już rynku pracy, tylko rynek pracownika. Spadające bezrobocie, zwiększające się pensje, konkurencyjność ofert. Wszystko to i wiele więcej pokazuje, że nie jest trudno o pracę. Co więcej, bez większego trudu można ją zmieniać przechodząc do innego pracodawcy, który zaoferuje lepsze warunki. Gdzie szukać ofert? Jak szukać pracy przed internet?

Jak przygotować się do szukania pracy?

Przede wszystkim jeśli jesteśmy bez zatrudnienia lub chcemy zmienić miejsce pracy, powinniśmy zacząć działać. Wiele osób chce nowego, ale nic nie robią w tym kierunku. Z samych chęci niestety nie da się nic osiągnąć. Co więcej, samo przeszukiwanie ofert nic nie daje. Co się stanie jak się znajdzie coś interesującego? Nie ma sposobu na odpowiedź, bo np. niezbędne jest przesłanie CV.

Do szukania pracy musimy się przygotować. Przede wszystkim powinniśmy napisać Curriculum Vitae. Nie wygrzebać stare, które dało nam ostatnio zatrudnienie. Musi powstać nowe. Dopasowane do stanowiska/firmy/branży, na jakie chcielibyśmy aplikować. Zanim jednak do tego przejdziemy, powinniśmy zobaczyć, jak się aktualnie pisze CV. Standardy się zmieniają. Wygląd CV też jest ważny.

Co jeszcze warto zrobić? Przede wszystkim zebrać w jednym miejscu wszystkie dokumenty potwierdzające ukończoną szkołę, kursy, szkolenia, zaświadczenia, w tym także świadectwa pracy. Być może przydadzą się już na pierwszych etapach rozmów kwalifikacyjnych. Nie ma co się na nich chwalić przebytym szkoleniem, jeśli dokument je potwierdzający, gdzieś się zapodział.

Jak szukać pracy?

W szukaniu zatrudnienia istotna jest regularność i systematyczność. Poszukiwanie pracy powinno być nawykiem. Warto przeglądać oferty zawsze o tej samej porze i od razu na nie odpowiadać. Oczywiście nie na wszystkie. Warto przejrzeć je, przeanalizować i postawić na te najbardziej nam odpowiadające. Nie wolno się zniechęcać. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie tracić entuzjazmu.

Gdzie szukać pracy?

Jeśli już mamy przygotowane CV, dokumenty, to możemy rozpocząć poszukiwania pracy. Gdzie najlepiej to robić? Zwłaszcza przez internet? Warto korzystać z wyszukiwarek, takich jak praca.money.pl, które pozwalają na przeglądanie ofert ze swojego miasta, województwa, branży. Co więcej, dzięki specjalnym filtrom, można wysortować ogłoszenia z ostatnich 24 godzin, tygodnia, 2 tygodni, miesiąca. Dzięki temu ma się możliwość odpowiedzenia na najnowsze oferty.

W szukaniu pracy przez internet pomocne są również strony typu pracuj.pl. Na nich oprócz przeglądania ofert pracodawców z wykorzystaniem filtrów, takich jak miejsce, kategoria, forma zatrudnienia, można też stworzyć bezpłatnie lub za opłatą swoje własne konto, dla którego będą przygotowywane rekomendacje.

Wyszukiwanie pracy, tworzenie własnego profilu umożliwia też serwis GoldenLine. Oprócz tego, znajdziemy na nim również profile najlepszych pracodawców w danych branżach i miastach. Tam umieszczone są nie tylko informacje o firmie, ale i oferty, a co istotne – także opinie osób, które w niej pracują.

Pracy w internecie szukać można też na portalach ogłoszeniowych. Zamieszczają na nich swoje oferty pracodawcy działający lokalnie, ale i za granicą. Dzięki zaawansowanym filtrom można zawęzić listę wyników i ułatwić sobie wyszukiwanie odpowiadających nam stanowisk.

Jak widać z powyższego tekstu, odpowiednie przygotowanie się, właściwe poszukiwanie i korzystanie z najlepszych serwisów różnego typu: wyszukiwarek, portali społecznościowych czy z ogłoszeniami lokalnymi, przyczynia się do ułatwienia poszukiwania pracy przez internet. Warto wziąć los w swoje ręce i nie czekać aż praca nas sama znajdzie, bo na to trudno liczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here