Podatek VAT na fakturze– kiedy jest się z niego zwolnionym?

Zdecydowana większość przedsiębiorców, którzy prowadzą firmę, jest aktywnymi płatnikami podatku VAT i musi uwzględniać go podczas wystawiania faktury. Na rynku podatkowym istnieją jednak takie sytuacje, kiedy jest się z niego zwolnionym. Podpowiadamy więc, w jakich przypadkach nie ma konieczności uwzględniania wspomnianej opłaty na wystawianej fakturze, czyli kiedy jest się z niej zwolnionym.

Kogo obowiązuje zwolnienie z podatku VAT?

Przepisy, które określają warunki konieczne do spełnienia, aby być zwolnionym z podatku, zawiera oczywiście ustawa o VAT. Na wstępie warto zaznaczyć, że faktura podatnika zwolnionego z VAT różni się od tradycyjnej. W Internecie można jednak znaleźć odpowiednie oprogramowania do wystawiania faktur, który uwzględnia taką możliwość. Najważniejszym kryterium, który musi spełnić przedsiębiorca, to obroty wynoszące maksymalnie 200 000zł w ciągu roku. Wynika więc z tego, że na zwolnienie z podatku mogą liczyć osoby, które znajdują się dopiero na początkowym etapie swojej kariery biznesowej. Jeśli działalność gospodarcza zakładana jest w ciągu trwającego roku podatkowego, zwolnieniu może podlegać sprzedaż opodatkowana, jeśli oczywiście jej wartość nie przekroczy, określonego przepisami prawnymi, limitu.

Kto nie może być zwolniony z podatku?

Choć limit wartości rocznego obrotu ma w tym przypadku znaczenie największe, istnieje taka grupa podatników, której przedstawiciele z założenia nie mają możliwości bycia zwolnionymi z podatku. Wykonywane przez nich transakcje dotyczą przede wszystkim:

  • terenów budowlanych,
  • nowych środków transportu,
  • wyrobów tworzonych z metali szlachetnych lub z ich udziałem,
  • towarów opodatkowanych opłatą akcyzową (z wyjątkiem wyrobów tytoniowych, energii elektrycznej czy samochodów osobowych, które nie są nowe i zaliczane przez przedsiębiorcę do trwałych i podlegających amortyzacji środków transportu),
  • sprzedaży wysyłkowej,
  • usług prawnych oraz w zakresie doradztwa (z wyjątkiem doradztwa rolniczego),
  • usług jubilerskich,
  • usług ściągania długów.

Warto zaznaczyć, że w sytuacji, gdy podatnik z jakichkolwiek powodów utracił lub zrezygnował z prawa do zwolnienia z podatku VAT, ma możliwość uzyskania takiej zgody ponownie. Musi jednak upłynąć co najmniej rok od końca tego roku, w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia. Przedsiębiorca musi również, co oczywiste, spełnić wszystkie, wymienione wyżej, warunki konieczne do uzyskania takiej ulgi. Aby zrezygnować ze zwolnienia z podatku, należy złożyć powiadomienie, w formie pisemnej, do naczelnika odpowiedniego urzędu skarbowego. Należy pamiętać o tym, aby uczynić to przed rozpoczęciem miesiąca, od którego początku taka rezygnacja miałaby obowiązywać.

Co ciekawe, na zwolnienie z podatku VAT mogą liczyć także niektóre biura rachunkowe. Musi ono jednak udowodnić, że żaden z jego pracowników nie ma uprawnień doradcy finansowego (takie usługi nie mogą podlegać zwolnieniu. Biuro takie musi również zaświadczyć, że podpisywanie i sporządzanie deklaracji stanowi kompleksowy element usług księgowych, oraz, że świadczone przez nie usługi będą zakwalifikowane do określonej grupy PKWiU (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here