Paragon z NIP

0
1850

Rozpoczęliśmy już 2020 rok, a wraz z nim w życie weszły nowe przepisy dotyczące obowiązku umieszczania numeru NIP na paragonie, jeżeli chcemy wystawić na jego podstawie fakturę. Państwo zdecydowało się na ten krok, aby ukrócić działania związane z wystawianiem tzw. pustych faktur. Do tej pory na wystawianiu takich faktur państwo traciło sporo pieniędzy. Głównym zamysłem umieszczania numeru NIP na paragonie jest zapobieganie takim działaniom oraz poprawa systemu podatkowego w Polsce.

Od teraz sprzedawca już nie będzie miał obowiązku wystawienia faktury VAT na podstawie paragonu, jeżeli nie będzie na nim znajdował się NIP. Sytuacji nie zmienia nawet zgłoszenie takiego żądania w terminie przez nabywcę.

Jeżeli jednak dojdzie do sytuacji, w której sprzedawca taką fakturę bez numeru NIP wystawi kupującemu, to może zostać pociągnięty do odpowiednich sankcji przez Państwo. Główną karą jest dodatkowe zobowiązanie nałożone na sprzedawcę w postaci grzywny, wynoszącej 100% podatku VAT, który został wykazany na danej fakturze. W rzeczywistości oznacza to podwójne ponoszenie kosztów przez sprzedawcę.

Jak widać paragon z NIP jest obecnie bezwzględnie obowiązkowy, a bagatelizowanie tej ustawy może wiązać się z dodatkowymi sankcjami.

Paragon z NIP-em wydaje się rozsądnym posunięciem, aby w jakimś stopniu ukrócić nadużycia, które do tej pory występowały. Jeszcze do czasu wprowadzenia nowych przepisów, spora ilość przedsiębiorców zwracała się do sprzedawców z prośbą o wystawianie faktur na podstawie zebranych paragonów od zupełnie innych podmiotów. W rzeczywistości owe paragony zupełnie nie należały do nich.

Na podstawie obecnych przepisów podatnik ma obowiązek wystawienia faktury do paragonu z numerem NIP na żądanie klienta w terminie do 15. dnia miesiąca lub nie później niż do 15. dnia od zgłoszenia żądania. Dokładny termin jest zależny od tego czy żądanie ma miejsce przed upływem końca miesiąca czy jednak żądanie ma miejsce po upływie danego miesiąca, w którym została wykonana dana usługa, dostarczono towar lub dokonana została całość lub część zapłaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here