Utrata pracy bywa dla wielu osób niezwykle trudnym doświadczeniem. Zdarza się jednak, że może stać się również ciekawym impulsem do zmian, które przestawią naszą karierę zawodową na zupełnie inne tory.

Dla niektórych pracowników jest to moment, w którym decydują się na prowadzenie swojej działalności gospodarczej. W związku z tym, program outplacementu może zakładać, między innymi, przekazanie uczestnikom informacji dotyczących założenia własnej firmy.

Outplacement: sposób na wyposażenie pracownika w potrzebną wiedzę

Zdarza się, że jednym z elementów outplacementu jest wsparcie specjalistyczne czy konsultacje, dzięki którym uczestnik programu zdobywa wiedzę na temat tego, w jaki sposób rozpocząć prowadzenie swojej działalności gospodarczej. Zwolnienie z pracy może być bowiem dla danej osoby pewnego rodzaju bodźcem do zrealizowania planów o założeniu własnej firmy i samodzielnym stworzeniu sobie miejsca pracy. Niemniej jednak, w takim przypadku bardzo pomocna okazuje się specjalistyczna wiedza, którą uczestnik outplacementu mógłby zdobyć w jego ramach.

Takie przygotowanie ma znaczenie nie tylko w kontekście stricte użytecznym, ale może również wpłynąć na postawę zwalnianej osoby, która uposażona w odpowiednią wiedzę, będzie czuła się bardziej swobodnie i pewnie. Założenie własnej firmy to poważny krok, dlatego wiele osób po prostu obawia się tak dużej zmiany w swoim życiu i odpowiedzialności, jaka jest z nią związana. Odpowiednio przygotowany program outplacementu, który będzie zakładał konsultacje, pomoc i doradztwo w tym zakresie może więc stać się bardzo dużym wsparciem.

Outplacement może mieć różne twarze

W ramach outplacementu wykorzystywane są zróżnicowane rozwiązania pomocowe. To zresztą jedna z jego dużych zalet – wsparcie bowiem miewa odmienne oblicza. Program może obejmować, w przypadku outplacementu grupowego, naukę umiejętnego przygotowywania atrakcyjnych dokumentów aplikacyjnych czy zaprezentowania się na rozmowie kwalifikacyjnej, z kolei w ramach outplacementu indywidualnego niekiedy proponowane jest chociażby wsparcie psychologa, które ma szansę okazać się bardzo potrzebną pomocą.

Podsumowując: outplacement może stać się ciekawym rozwiązaniem. To, na jakich rozwiązaniach będzie bazował to kwestia indywidualna. Niekiedy jednak, jednym z jego elementów, jest konsulting oraz wsparcie merytoryczne dotyczące zakładania przez uczestników programu własnej działalności gospodarczej. Dla niektórych osób jest to bowiem jedna z możliwych ścieżek dalszego rozwoju zawodowego, nad którą od dawna się już zastanawiali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here