Oszczędzanie na emeryturę to żadna fanaberia. To smutna konieczność. Nasz system emerytalny jest skrajnie niewydolny. Wedle prognoz za 30 – 40 lat emerytury będą jeszcze niższe niż obecnie. Dlatego młodzi i aktywni zawodowo Polacy powinni zadbać o swoją godną starość już teraz.

A zatem od czego zacząć?

Na początku nie musimy inwestować bardzo dużej kwoty. Gdy nie mamy zbyt wielkiego doświadczenia z inwestowaniem możemy założyć lokatę bankową. Nie zarobimy zbyt wiele, ale mamy całkowitą pewność, że nie stracimy ani złotówki. Równie bezpieczne są obligacje. Zwłaszcza te emitowane przez rządy poszczególnych państw. Obligacje chronią nas przed niekorzystnym wpływem inflacji.

A może inwestycja w nieruchomości?

Gdy jesteśmy w posiadaniu nieco większego kapitału możemy zastanowić się nad zakupem nieruchomości. Dodatkowe mieszkanie może przynosić nam dodatkowy dochód przez wiele lat. W kryzysowej sytuacji zawsze możemy je sprzedać.

A co gdy nie mamy dostatecznie dużo pieniędzy na zakup mieszkania, a mimo to chcemy ulokować swoje oszczędności w nieruchomościach?

W takim przypadku warto zastanowić się nad zakupem mniejszej nieruchomości, która również będzie przyniosła nam zyski. Może to być lokal usługowy, garaż, a nawet miejsce parkingowe. To ostanie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w dużych miastach…

Odrobina ekstrawagancji?

Jeśli nie boimy się ryzyka możemy pokusić się o nieco bardziej nietypowe inwestycje. Stare samochody, drogie alkohole, czy znaczki. Możliwości jest bez liku. W takim przypadku warto aby taka nietypowa inwestycja była powiązana z naszą życiową pasją. Taka inwestycja wiąże się ze sporym ryzykiem, o tym musimy zawsze pamiętać.

Podsumowując o emeryturze musimy zacząć myśleć już teraz. Im wcześniej zaczniemy gromadzić kapitał tym większa szansa na zapewnienie sobie dostatniej jesieni życia.

Do wyboru mamy wiele różnych rodzajów inwestycji. Niektóre z nich są całkowicie bezpieczne inne wiążą się ze sporym ryzykiem… Tylko od nas zależy na którą z nich się zdecydujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here