Organizacja pracy działu kadr i płac

W średnich i dużych firmach pracownicy działu HR mają wiele obowiązków. Niekoniecznie oznacza to, że dział księgowości musi być rozbudowany, by móc dobrze radzić sobie z powierzonymi zadaniami. Wystarczy odpowiednia organizacja pracy i narzędzia, by księgowi mogli rozliczać wszystko na bieżąco.

Dobry program kadrowo-płacowy – niezbędne narzędzie pracy

Pracodawca powinien stworzyć jak najlepsze warunki do pracy każdemu pracownikowi. Dzięki temu nie tylko ułatwia codzienne wywiązywanie się z obowiązków osobom, które zatrudnia, ale przede wszystkim dba o interesy firmy. Optymalizacja pracy przekłada się na oszczędności, które nie odbywają się niczyim kosztem.

Dobry program kadrowo-płacowy to podstawowe narzędzie w nowoczesnym przedsiębiorstwie, bez względu na jego wielkość. Księgowi w każdej chwili mogą wprowadzić potrzebne dane pracowników, stworzyć i przesłać niezbędne dokumenty do ZUS-u czy Urzędu Skarbowego, rozliczyć pensje, skontrolować urlopy, ewidencjonować czas pracy czy wystawić potrzebne zaświadczenia.

Archiwizacja danych umożliwia także generowanie wymaganych raportów, o które może poprosić właściciel firmy, dział controllingu czy pracownik Państwowej Inspekcji Pracy, który przeprowadza kontrolę.

Program Aga kadry i płace spełnia wszystkie te wymogi, a ponadto jest prosty w obsłudze. Przyjazny interfejs sprawia, że może go obsługiwać każdy specjalista ds. kadr i płac, bez konieczności przeszkolenia z obsługi z programu.

Rozdzielone zadania i podział ról

Pracę kadr można zoptymalizować, dokładnie rozdzielając zadania. Warto najpierw przyjrzeć się pracy działu i na podstawie obserwacji wybrać najlepszy model funkcjonowania. W modelu „od A do Z” każdy pracownik kadr odpowiedzialny jest za wybraną grupę pracowników – np. jeden za dział handlowców, a drugi za pozostałe działy. Model „dwóch ról” polega na podziale zadań. Jedna osoba wprowadza dane i kontroluje przebieg dokumentów w firmie, druga zajmuje się wyliczeniami i komunikacją z ZUS-em i Urzędzie Skarbowym.

Dobry program kadrowo-płacowy i przemyślana organizacja pracy przyspieszają pracę kadr oraz eliminują ryzyko błędów. Dzięki temu każdy przedsiębiorca może być spokojny, że pracownicy otrzymują pensje na czas, a podmioty zewnętrzne – odpowiednie dokumenty i deklaracje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here