Każdy rodzic chce zabezpieczyć finansową przyszłość swojego dziecka. Niestety nie każdy wie jak się do tego zabrać. Niewiele osób może sobie pozwolić na zakup mieszkania czy inną dużą inwestycję. Ale to nie znaczy, że musimy zapomnieć o oszczędzaniu. Zapobiegliwi rodzice mogą zdecydować się na założenie lokaty dla swojej pociechy.

Co to jest lokata bankowa?

Lokata bankowa to rodzaj pożyczki, którą klient udziela bankowi. W zamian za to otrzymuje odsetki. Lokaty dzielimy na długo i krótko terminowe. Lokaty krótkoterminowe zabieracie na okres krótszy niż rok. Natomiast lokaty długoterminowe trwają dłużej niż rok. To właśnie na tych drugich można więcej zarobić. Decydując się na założenie lokaty w banku musimy liczyć się z tym, że zamrozimy nasze pieniądze. Wcześniejsza wypłata zgromadzonego kapitału wiąże się z utratą części zgromadzonych odsetek. Jeśli nie chcemy zamrażać swoich oszczędności na dłuższy czas lepiej zdecydować się na rachunek oszczędnościowy. Jego oprocentowanie jest co prawda niższe niż w przypadku lokaty bankowej, ale niemal w każdej chwili możemy wypłacić swoje pieniądze.

Jakie oprocentowanie wybrać?

Mamy trzy możliwości. Po pierwsze oprocentowanie stałe. W takim przypadku nie możemy liczyć na zbyt wysoki zysk, ale mamy pewność, że nie stracimy naszych pieniędzy. Już pierwszego dnia będziemy dokładnie wiedzieć ile pieniędzy zarobimy na danej lokacie. Druga opcja to lokata z oprocentowaniem zmiennym. W czasie trwania lokaty oprocentowanie się zmienia i jest uzależnione od stawki WIBOR lub WIBID. Trzecia możliwość to lokata z oprocentowaniem progresywnym. W tym przypadku oprocentowanie lokaty rośnie w trakcie jej trwania. To dobra opcja dla osób, które chcą ulokować swój kapitał na dłuższy czas. Dzięki lokacie z oprocentowaniem progresywnym mogą zarobić więcej.

Podsumowując lokaty do dobry sposób na oszczędzanie dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo i są cierpliwe. Metodą małych kroków mogą zgromadzić kapitał, który ułatwi ich dziecku start w dorosłe życie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here