Efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem to niezwykle trudne zadanie. Wiele koncepcji, pomysłów, narzędzi i technik pozwala nam dostosować optymalne rozwiązanie dla naszej firmy. Które jednak będzie właściwe? Tego nie możemy przewidzieć do samego końca. Wszelkie analizy i próby prognozowania efektów mogą znacząco odbiegać od finalnego efektu, a jedynym stuprocentowo wymiernym werdyktem będzie jedynie ten uzyskany dopiero po wprowadzeniu i przetestowaniu rozwiązania. Dziś skupimy się na bardzo ciekawej koncepcji lean management i przedstawimy zalety i szanse jakie niesie jej wdrożenie.

Skąd się wziął lean management?

Lean management czyli tzw. szczupłe zarządzanie to koncepcja rozwinięta zaraz po II wojnie światowej w sektorze motoryzacyjnym Japonii. Wszystko zaczęło się w Toyota Motor Company pod okiem wizjonerskiego inżyniera Taiichi Ōno. To on właśnie przyczynił się do wdrożenia pierwowzoru szczupłego zarządzania do fabryk Toyoty, które przyniosło znaczącą poprawę wydajności.

Niedługo potem grupa badaczy powiązana z amerykańskim MIT napisała książkę “The Machine That Changed the World”, w której to różnice pomiędzy jakością i wydajnością japońskich fabryk od europejskich i amerykańskich wyjaśniono wprowadzeniem lean managementu właśnie.

Czym jest lean management?

Koncepcja szczupłego zarządzania opiera się na pięciu zasadach:

  • specify value
  • identify the value stream
  • flow
  • pull
  • perfection

Mówią one o tym, aby określać wartość oferowanej przez nas usługi lub produktu dla potencjalnego klienta, opisują. Następnie analizować wszystkich czynności składających się na strumień wartości oraz ciągłemu dążeniu do perfekcji tego procesu. Znajdziemy tu też zasady dotyczące tego jak dostarczać produkty i usługi zgodnie z zapotrzebowaniem danego klienta. Więcej o samej koncepcji można przeczytać w świetnej książce “Lean Thinking” Jamesa Womacka i Daniela Jonesa.

Gdzie szukać szczupłego zarządzania?

Najlepszym sposobem na poznanie tej koncepcji jest uczestnictwo w konferencjach Lean odbywających się co roku przez Lean Enterprise Institute Polska. Ponad 500 uczestników ma możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia najlepszych światowych ekspertów i praktyków tego rozwiązania. W ubiegłych edycjach konferencja gościła takich ekspertów jak Michael Hoseus, Orry J. Fiume, Beau Keyete czy Ian Glenday. Podczas konferencji praktyczną wiedzę przedstawia się na podstawie case studies największych zagranicznych firm produkcyjno usługowych, dzięki czemu mamy wiarygodne podstawy realnego zastosowania tej koncepcji. Jeśli chcesz nauczyć się jak efektywnie zarządzać przedsiębiorstwem i poznać realne efekty płynące z lean management to ta konferencja jest właśnie dla Ciebie!

Po więcej informacji o tegorocznej edycji Lean Management zapraszamy na http://leankonf.pl/!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here