Kredyt na dowód osobisty

Uzyskanie kredytu wiąże się z formalnościami, ale w dzisiejszych czasach minimalizuje się lub wykorzystuje formularze internetowe do uproszczenia procedur. Banki mają zautomatyzowane czynności standardowe, więc weryfikacja klienta to kilka kliknięć, podczas których sprawdza się jego zdolność kredytową, wypłacalność itd. Mówi się, że wystarczy dowód osobisty, by z powodzeniem wziąć kredyt lub pożyczkę.

Kwestia zaufania?

Kredyt na dowód osobistyDowód osobisty to tylko jeden z dokumentów – co prawda obecnie najważniejszy w celach związanych z identyfikacją danej osoby, ale nie jedyny i zawierający dość niewiele informacji – więc podejmowanie na jego podstawie jakichkolwiek decyzji nie wydaje się zbyt rozsądne. Jednak coraz częściej właśnie ten dokument wystarcza, by móc z powodzeniem zwrócić się o wsparcie do banku lub innej instytucji. Minimum formalności to rzecz charakterystyczna dla dzisiejszych czasów, zwłaszcza z powodu ogromnych i świetnie wyposażonych baz danych. Instytucje pozabankowe nie dysponują aż tyloma danymi, w ich przypadku więc wymóg udostępnienia dowodu to raczej ukłon w stronę klienta niż dbanie o własne interesy, bo ryzykują ewentualnymi naciągnięciami prawdy (np. ukrywaniem braku zameldowania w danym mieście).

Wygodny kredyt

Jeśli można wziąć kredyt na dowód osobisty, jest to ogromna szansa dla osób, które ciągle się spieszą, albo też nie dysponują po prostu większą ilością dokumentów. Okazanie dowodu w oddziale banku uruchamia wszystkie niezbędne procedury. Klient wypełnia formularz, nie martwiąc się o dostarczanie np. kolejnych papierów potwierdzających jego adres. Zamiast niezbędnych zaświadczeń o dochodach czy też stanie zatrudnienia podpisuje szereg stosownych oświadczeń, więc wszystko jest bardzo uproszczone. Bank dysponuje jednak wieloma danymi o kliencie i może sprawdzić jego scoring, zdolność kredytową, istnienie w różnych rodzajach baz. Mogą też być dostępne informacje o zatrudnieniu albo ilości spłacanych zobowiązań zaciągniętych w różnych instytucjach finansowych.

Przyszłościowe rozwiązania

W większości banków nie trzeba już nawet odwiedzać oddziału, by złożyć wniosek o pożyczkę. Dzięki odpowiednim formularzom dostępnym na stronie internetowej łatwo przekazuje się niezbędne dane. Kredyt na dowód osobisty wymaga załączenia w formularzu lub dosłania mailem zeskanowanych zdjęć jednej i drugiej strony dokumentu. W niektórych przypadkach wymagany jest dodatkowy dokument potwierdzający adres zameldowania. Mimo ograniczenia formalności, wiele banków nie waha się złożyć zapotrzebowania na inne dane, jeśli osoba zwracająca się o kredyt nie jest dostatecznie wiarygodna – w przypadku np. niskiego dochodu lub istnienia już spłacanych zobowiązań, każdy dodatkowy dokument poprawia szanse na pozytywną weryfikację. Większość można jednak załatwić bez odwiedzania siedziby banku, wystarczy internet. Podpis jest elektroniczny bądź składany na kopii umowy w obecności kuriera przywożącego klientowi dokumenty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here