Epicentrum koronawirusa jest właśnie w Europie. Najgorsza, wręcz dramatyczna sytuacja jest we Włoszech, natomiast eksperci prognozują, iż to tylko kwestia czasu, by dokładnie tak samo było u nas. Aby temu zapobiec, rząd zaleca niewychodzenie z domu. Zamknięte są szkoły, przedszkola, żłobki, restauracje, kina, teatry, galerie handlowe, muzea. Otwarte są zaś sklepy spożywcze, apteki, a poczty i urzędy mają zmienione godziny funkcjonowania. Coraz częściej pojawiają się pytania związane z rozliczeniem PIT. Do końca miesiąca należy złożyć deklarację do Urzędu Skarbowego. Jak to zrobić skoro rekomendowane jest niewychodzenie z domu? Czy można to zrobić po terminie?
E-PIT
Przede wszystkim Urzędy Skarbowe zostały zamknięte do 27 marca z możliwością przedłużenia. Nie ma więc możliwości, by złożyć deklarację podatkową osobiście. Samu urzędnicy zachęcają jednak do innych form przekazywania deklaracji. Dzisiaj nie jest już potrzebny kurs na księgową, by wypełnić PIT. Czy wiesz, że każdy Polak otrzymuje deklarację automatycznie uzupełnioną przez urzędników ze „skarbówki”? Wystarczy zalogować się na e-pit, na przykład przez profil zaufany, by zweryfikować rozliczenie i je zaakceptować. Jeśli podatnik nie zatwierdzi go wcześniej, zostanie automatycznie zaakceptowany po 30 kwietnia. Dzięki temu nie ma możliwości, by nie dopełnić obowiązku złożenia deklaracji podatkowej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podatnik odrzuci automatyczny PIT i nie dostarczy osobiście własnej deklaracji.
PIT drogą elektroniczną
Jeśli podatnik nie chce zaakceptować automatycznie wypełnionego PIT-a, może drogą elektroniczną złożyć go samodzielnie. Urzędnicy do takiej właśnie formy rozliczania się z Urzędem Skarbowym namawiają. Wystarczy elektroniczny program, kurs podstawy księgowości, by bezbłędnie wypełnić rozliczenie. Cały proces nie trwa długo, a sporym ułatwieniem jest forma wypełniania „krok po kroku”.
Rozliczenie wysłane pocztą
Poczty nadal pracują, chociaż godziny ich otwarcia są skrócone. Osoby, które korzystają z usług biur księgowych, mogą wysłać PIT listem poleconym. Profesjonalista, który odbył szkolenia dla firm z zakresu rachunkowości, wypełni deklarację, a zadaniem podatnika jest tylko pójść na pocztę i ją wysłać. Liczy się data wysłania listu, a żeby zachować optymalne bezpieczeństwo, PIT musi być wysłany listem poleconym.