Dlaczego warto założyć konto bankowe swojemu dziecku? Dzieci już od najmłodszych lat interesują się pieniędzmi. Warto jak najwcześniej nauczyć się gospodarowania oszczędnościami, planowania budżetu.Te umiejętności z pewnością przydadzą im się w dorosłym życiu.

W jakim wieku można założyć konto bankowe?

Polskie prawo bankowe nie określa minimalnego wieku, od którego możemy posiadać własne konto bankowe. Tą kwestię regulują wewnętrzne przepisy w każdym banku. Zazwyczaj dziecko musi mieć ukończone minimum trzynaście lat.

Niektóre banki oferują specjalne konta dla nastolatków, w innych młodzież może mieć konto, które jako funkcjonuje subkonto na rachunku jednego z rodziców. Aby dziecko mogło mieć jakiekolwiek konto bankowe konieczna jest zgoda rodzica i jego podpis na umowie.

To nie oznacza jednak, że młodsze dzieci nie mogą mieć konta bankowego. Dla najmłodszych banki przygotowały specjalne konta oszczędnościowe, które zakładają dla nich dorośli. Na takie konto możemy wpłacać pieniądze, które w przyszłości będą zabezpieczeniem naszego malucha. Taki kapitał przyda się gdy dziecko dorośnie. Pójdzie na studia czy będzie chciało kupić mieszkanie.

Możemy także dać naszemu dziecku kartę typu prepaid. Taka karta nie jest powiązana z żadnym kontem bankowym. Jej działanie jest podobne do działania karty która doładowuje telefon komórkowy. Opiekun może kontrolować wydatki dziecka. Gdy maluch wyda całą sumę zgromadzoną na karcie, karta automatycznie przestaje działać. To gwarantuję, że nasze dziecko nie wyda zbyt dużej sumy pieniędzy. A my mamy jego wydatki pod całkowitą kontrolą.

Dlaczego banki oferują konta dla dzieci na preferencyjnych warunkach?

Należy pamiętać, że działania banków nie są bezinteresowne. Liczą, że dziecko po osiągnięciu pełnoletności nadal bezie ich klientem. Budują przywiązanie malucha do konkretnej marki, To ich inwestycja długoterminowa.

Mimo to warto założyć naszemu dziecku konto bankowe. To najlepsza lekcja oszczędzania jaką możemy mu dać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here