Karmienie piersią to najbardziej naturalny sposób karmienia niemowląt i małych dzieci. Niestety w dzisiejszych czasach coraz więcej kobiet doświadcza problemów z laktacją. Kiedyś kobiety miały znacznie więcej okazji by podejrzeć jak wygląda karmienie piersią — rodziny były znacznie większe i wielopokoleniowe, co oznacza, że dziewczynki dorastały widząc swoje starsze siostry lub matkę karmiącą piersią młodsze rodzeństwo.
Dzisiaj pierwszy kontakt z karmieniem piersią kobieta ma w szpitalu, po urodzeniu własnego dziecka. Na dodatek pokolenie kobiet, które teraz są w okresie rozrodczym było w dużej mierze wychowywane na mleku modyfikowanym — ich matki nie karmiły piersią, lub karmiły bardzo krótko — nie są więc w stanie służyć pomocną radą, w razie pojawienia się problemów z laktacją.
Na szczęście wraz z modą na naturalność i zdrowe żywienie karmienie piersią przeżywa znowu swój boom. Karmieniu piersią sprzyja też rozwój technologii — jednym z przedmiotów, które zyskują na popularności jest laktator elektryczny. Może się on przydać przy szeregu sytuacji związanych z karmieniem piersią.
Gdy brak pokarmu…
Laktator elektryczny to wybawienie dla kobiet, u których laktacja nie rozpoczęła się prawidłowo i gdy mleka jest po prostu za mało. Jeszcze niedawno kobieta taka byłaby skazana na przejście na karmienie mieszanką. Na szczęście z laktatorem elektrycznym przy odrobinie poświęcenia powinno się udać zwiększyć produkcję mleka. Po każdym karmieniu warto ściągać mleka laktatorem, tak by wysłać sygnał, że jest popyt na większą ilość mleka. Mleko najlepiej ściągać w systemie 7-5-3, czyli naprzemiennie z każdej piersi — określoną ilość minut.
Gdy pokarmu jest za dużo
Z reguły kilka dni po porodzie pojawia się nawał pokarmu. Produkcja mleka gwałtownie się zwiększa — piersi są nim dosłownie przepełnione. Bardzo często powoduje to ból, a co najmniej dyskomfort. W takiej sytuacji poleca się chłodne prysznice, ściąganie mleka laktatorem oraz okłady z liści kapusty. Ważne jest, by mleko ściągać tylko do uczucia ulgi — w przeciwnym razie laktacja pozostanie na podwyższonym poziomie, gdyż opróżnienie piersi do końca będzie sygnałem dla organizmu, że właśnie tyle mleka potrzebuje dziecko.
Gdy ktoś inny ma nakarmić dziecko
Mleko matki to najzdrowszy, idealnie dopasowany do potrzeb dziecka pokarm dla niemowląt. Małe dziecko może chcieć coś zjeść lub napić się i kilkanaście razy na dobę. Nie oznacza to, że mama musi być dla niego dostępna cały czas. Mleko można ściągnąć i podać z butelki. Dzięki temu młoda matka może gdzieś wyjść, a dziecko może nakarmić ktoś inny. Zdarzają się pary, które umawiają się, że w ciągu dnia dziecko jest karmione przez matę, a w nocy wstaje do niego tata. W takiej sytuacji trzeba mieć pewien zapaś ściągniętego pokarmu. Laktator elektryczny świetnie sprawdza się w takiej sytuacji — pozwala na pozyskanie znacznie większej ilość pokarmu niż w przypadku laktatora ręcznego.
Na wypadek choroby
Zdarza się, że karmiąca matka zachoruje lub musi przejść jakiś zabieg. W takich sytuacjach często karmienie jest niemożliwe, gdyż substancje aktywne z leków mogą przenikać do mleka. Warto wiec mieć laktator, by moc ściągnąć mleko w takich awaryjnych sytuacjach.
Gdy mama wraca do pracy
Obecnie urlop macierzyński trwa długo — nawet rok. Jednak wiele kobiet decyduje się na wcześniejszy powrót do pracy. Ponadto WHO zaleca karmienie piersią do drugiego roku życia. Oznacza to, że wiele kobiet karmi piersią po powrocie do pracy. Nie da się ukryć, że laktator elektryczny bardzo to ułatwia. Po pierwsze kobieta może zabrać go ze sobą do pracy i w przerwie ściągnąć mleko z przepełniających się piersi. Dzięki temu pozyskuje też pokarm, który dziecko może dostawać, gdy mama jest w pracy.
Laktator elektryczny to także niezbędne wyposażenie mam wcześniaków, które same nie mogą pobrać pokarmu z piersi. Badania pokazują, że podawanie uprzednio ściągniętego mleka matki pozwala na znaczne polepszenie stanu zdrowia wcześniaków.