Założenie własnej działalności gospodarczej bywa ważnym krokiem dla każdej osoby, która myśli poważnie o swoim biznesie. Bywa jednak, że początkujący obawiają się konieczności ponoszenia sporych kosztów związanych np. z opłacaniem podatków czy też prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Dla jednego z pierwszych przedsięwzięć, którym jest jednoosobowa działalność gospodarcza, podatki stanowią istotną kwestię i warto wcześniej się z nią zapoznać.
Koszty własnej działalności
Założenie działalności gospodarczej wiąże się głównie z chęcią pewnego usystematyzowania zysków. Zanim jednak będzie można zacząć zarabiać i cieszyć się z comiesięcznych zysków, należy zająć się organizacją obowiązkowych opłat, między innymi podatku dochodowego, oraz składek na ubezpieczenia (społeczne, zdrowotne). Właściciel działalności ma również możliwość wpłacać co miesiąc pewną kwotę na ubezpieczenie chorobowe. W grupie ubezpieczeń społecznych mieści się kilka pomniejszych składek, m.in. rentowe czy emerytalne. Istnieje też coś takiego, jak Fundusz Pracy. Większość przedsiębiorców musi wpłacać regularne składki na Fundusz Pracy, jednak możliwe jest zwolnienie z tej powinności – automatycznie zwolnione są kobiety w wieku powyżej 55 lat oraz mężczyźni powyżej 60 lat.
W jaki sposób obliczyć, jaki będzie koszt składek?
Wiedza na temat wysokości różnych składek jest istotna w momencie planowania kosztów istnienia działalności, często również do biznesplanu. Do tego nie można zrobić tego na zapas, gdyż kwoty obowiązkowych i nieobowiązkowych składek są wyliczane na postawie szacowanego średniego miesięcznego dochodu. Koszt pojedynczych składek to wydatek rzędu kilkudziesięciu – kilkuset złotych, więc razem w ciągu miesiąca płaci się powyżej 1000 zł. Na mniejszą kwotę liczyć mogą osoby opłacające tzw. ulgowy ZUS, bo łączna suma jest ponad połowę mniejsza niż w pierwszym przypadku. Najwięcej wpłaca się na ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne, pozostałe składki są mniejsze. Planując budżet firmy z wyprzedzeniem na kilka miesięcy, warto oszacować plus minus wydatki na pokrycie wszystkich składek, jako że ich kwoty mogą się delikatnie zmieniać. Do tego bardzo wielu przedsiębiorców decyduje się przekraczać minimalne możliwe kwoty, czyli w razie możliwości wpłaca więcej, niż jest to wymagane. Dzięki temu w przyszłości pojawiają się większe korzyści z tym związane.
Ulgi – dla kogo
Wcześniej zostało wspomniane, że niektórych składek nie muszą regulować kobiety po 55 r.ż. ora mężczyźni po 60 r.ż. To jednak nie wszystkie ulgi. Wspomniany również ulgowy ZUS jest to rodzaj specjalnej obniżki składek przeznaczonej dla osób, które są nowe na rynku lub miały dłuższą przerwę. Niższe składki opłaca się przez dwa lata od założenia działalności, jeśli jest to pierwsza działalność lub od ostatniego razu prowadzenia działalności minęło więcej ni 60 miesięcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu pierwsze kroki w jednoosobowej działalności gospodarczej są prostsze i pozwalają wyciągnąć większe zyski.