Jakie zalety ma system ERP?

0
2471

Zintegrowane systemy informatyczne ERP mają bardzo wiele zalet, dlatego też z ich olbrzymiego potencjału korzysta tak wiele firm. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, dlaczego warto postawić właśnie na niezawodny system ERP i jakie są jego kluczowe atuty.

Największe korzyści?

Podstawowym zadaniem systemów ERP jest oczywiście wspieranie zarządzania danym przedsiębiorstwem, a w szczególności planowania jego zasobów. Sprawnie przeprowadzona integracja systemu ERP z poszczególnymi procesami biznesowymi jest najprostszym sposobem na zaoszczędzenie czasu i kosztów. Z praktycznego punktu widzenia to właśnie dzięki systemowi ERP można zdecydowanie szybciej podejmować prawidłowe decyzje.

Jedną z kluczowych zalet jest prognozowanie sprzedaży, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest optymalizować zasoby. Nowoczesne systemy zaprojektowane zostały w taki sposób, aby można było na bieżąco śledzić przychody, faktury i paragony.

Dlaczego warto?

Prawidłowo zintegrowany system ERP eliminuje potrzebę synchronizacji zmian pomiędzy wieloma kluczowymi systemami. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że jedną z największych korzyści wynikających z wdrożenia systemu ERP jest także ochrona poufnych danych. Możliwe jest to dzięki konsolidacji wielu systemów zabezpieczeń w jednej strukturze.

Dla wielu firm sporym atutem systemów ERP jest także to, że bardzo łatwo je zintegrować z zewnętrznymi systemami. Nie można zapominać także o tym, że w każdym momencie, można rozbudować własny system.

Jakie minusy?

Systemy ERP mają oczywiście nie tylko same zalety, ale również kilka minusów o których należy zawsze pamiętać. Dostosowanie niektórych systemów, może okazać się dość problematyczne i czasochłonne. Warto wspomnieć także o tym, że w wielu przypadkach trzeba liczyć się nie tylko z kosztem wdrożenia nowego systemu, ale również z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych szkoleń pracowników.

Harmonizacja nowoczesnych systemów ERP jest bardzo dużym wyzwaniem zwłaszcza w dużych firmach korporacyjnych. Problemy mogą pojawić się także przy integracji niezależnych firm. Mowa tutaj przede wszystkim o niepotrzebnych zbieżnościach, które mogą generować mniejsze lub większe problemy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here