Jak założyć firmę w Czechach

Polska rozwija się pod względem możliwości, jakie oferowane są młodym przedsiębiorcom. Osoby te wciąż mogą jednak uważać, że w innym kraju lepiej uda im się rozpocząć własny biznes bądź mieć inne powody przemawiające za lokalizacją działalności poza ojczyzną. W takiej sytuacji trzeba sprawdzić, jakie są formalności związane z założeniem interesu i jakie korzyści mogą czekać na przyszłego biznesmena.

Lokalizacja – Czechy

Jak założyć firmę w CzechachCzechy stanowią interesujące rozwiązanie dla osób marzących o opłacalnym, prężnie rozwijającym się  biznesie. Nasi sąsiedzi charakteryzują się, jak wynika z opinii już działających tam przedsiębiorców, bardzo przyjaznym podejściem do bliźniego. Pracując z klientem, nie odniesie się więc wrażenia, że wszyscy są roszczeniowi i pełni pretensji – w Czechach łatwiej zarobić życzliwy uśmiech. O wiele łatwiej jest też kontaktować się z ludźmi i partnerami biznesowymi. Porównując Czechy z Polską pod względem umiejętnego wykorzystania mediów, głównie internetu – jest tam dużo lepiej. Osobiste załatwianie spraw zdarza się znacznie rzadziej niż w naszym kraju, większość rzeczy można zrealizować zdalnie, ewentualnie posługując się wsparciem pełnomocnika. Niweluje to długie kolejki oraz konieczność oczekiwania na bycie przyjętym w jakiejś instytucji.

Opłacalny biznes

Założenie firmy w Czechach może być opłacalne na tyle, że część przedsiębiorców decyduje się tam sfinalizować formalności, nie zmieniając miejsca zamieszkania. W tym czasie można też robić cokolwiek innego, nawet pracować na etacie, a firma będzie  przynosiła zyski. Wystarczy zdalna kontrola nad tym co dzieje się w przedsiębiorstwie. Oczywiście żeby taka działalność funkcjonowała, trzeba spełnić pewne warunki. Firma funkcjonująca z dala od właściciela przeważnie mieści się w sektorze usług (stacjonarna produkcja zdecydowanie odpada), poza tym nie można mieć jednocześnie działalności w Czechach i np. fabryki  bądź punktu oferującego jakieś produkty (tartak, hurtownia) na terenie Polski.

Korzystniejsze kwestie podatkowe

Pozostają jeszcze kwestie podatków. Koszt składek ubezpieczeniowych zdrowotnych i społecznych jest dość podobny, chociaż można zaobserwować nieco korzystniejsze stawki niż bywa w Polsce.  Polacy zakładając firmę w Czechach mogą liczyć na wsparcie od osób wykonujących usługi księgowe i pomagających zagranicznym biznesmenom postawić pierwsze właściwe kroki na obcym rynku. Usługi te nie są jednak darmowe, więc należy dobrze przemyśleć początkowy kapitał. Opłatę za usługi ponosi się obok wszelkich innych wydatków, na szczęście zakładając dość dobre prosperowanie w pierwszym roku pozwoli szybko zrekompensować sobie ten potrzebny wydatek. Dzięki pomocy fachowców ma się znacznie lepszy start, między innymi można znacznie łatwiej zrealizować wszystkie formalności i pogodzić z prowadzeniem biznesu w Czechach pozostałe sprawy zawodowe. Można się do nich zwracać z każdym problemem, który pojawi się na początkowym etapie działalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here