Nie sposób zaprzeczyć, że absolutnie każde przedsiębiorstwo musi przynajmniej sporadycznie współpracować z prawnikami. W jakich sytuacjach pomoc taka jest najbardziej potrzebna? W jakiej formie najlepiej jest współpracować z prawnikami?<

Stała współpraca

Wydaje się, że w większości przedsiębiorstw obsługa prawna firm potrzebna jest praktycznie każdego dnia. Polega ona bowiem między innymi na tym, że prawnik towarzyszy swojemu pracodawcy podczas negocjowania umów czy warunków współpracy z innymi przedsiębiorcami bądź z klientami. Obecność specjalisty z dziedziny prawa jest potrzebna choćby po to, aby przedsiębiorca nie przystał na niekorzystne dla siebie warunki umowy.

Ponadto, w wielu sytuacjach w ramach obsługi prawnej specjalista reprezentuje przedsiębiorcę. Chodzi oczywiście przede wszystkim o reprezentację w sądzie. Wiele spraw sądowych dotyczących działalności firmy nie wymaga wcale obecności w sądzie przedsiębiorcy. Dobrze jednak, jeśli jego przedstawiciele dobrze zna się na prawie, aby potrafił korzystnie rozwiązać problem.

Konstrukcja i kontrola umów

Obsługa prawna firm to nie tylko towarzystwo prawnika i reprezentowanie przez niego przedsiębiorcy. Jednym z ważniejszych zadań prawników jest również kontrolowanie umów, jakie podpisuje dane przedsiębiorstwo. Obowiązkiem prawnika jest sprawdzanie, czy aby na pewno w otrzymanej umowie nie ma jakiś kruczków prawnych, które mogłyby postawić przedsiębiorstwo w trudnej sytuacji.

Ponadto, każda w zasadzie firma czasami musi przygotować jakąś umowę dla kontrahenta. Wydaje się, że zawsze powinien się tym zająć prawnik. Rzecz w tym, iż tylko w takiej sytuacji uda się stworzyć umowę niezawierającą błędów. Przedsiębiorca zwykle nie zna się wystarczająco dobrze na prawie. Konstrukcja błędnej umowy może natomiast spowodować kłopoty z prawem oraz duże straty finansowe.

Nawiązanie współpracy z prawnikami

Oczywistością jest, że obsługa prawna firm okazuje się niezbędna właściwie w każdym przypadku. Jednakże, jaką formę powinna ona przybrać? Czy najlepszym rozwiązaniem jest obecność prawnika w firmie?

Wydaje się, że wybór obsługi prawnej firm przez zatrudnionego w niej prawnika często jest zbyt kosztowny. Taniej i sprawniej wygląda natomiast współpraca z kancelarią, która działa na zlecenie.

Ważne jest oczywiście, aby roztropnie wybrać kancelarię. Rzecz w tym, iż nie wszędzie pracują dostatecznie kompetentni i uczciwi prawnicy. Powierzenie obsługi prawnej firm danej kancelarii powinno odbywać się tylko wtedy, gdy ma się do danych prawników pełne zaufanie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here