Najprościej rzecz ujmując zdolność kredytowa to zdolność spłaty swoich zobowiązań w wyznaczonym terminie. Na naszą zdolność kredytową wpływ ma wiele różnych czynników. Najważniejszymi z nich są wysokość naszych miesięcznych zobowiązań oraz wysokość naszych miesięcznych dochodów. Różnica pomiędzy tymi parametrami nazywana jest dochodem netto. To właśnie na podstawie dochodu netto bank określa naszą zdolność kredytową.
Jak poprawić swoją zdolność kredytową?
Po pierwsze powinniśmy uregulować swoje poprzednie zobowiązania. Dzięki temu niemal natychmiast nasza zdolność kredytowa wzrośnie.
Po drugie warto zadbać o pozytywną historię w BIK. Jak to zrobić? Wystarczy wziąć niewielki kredyt konsumencki i regularnie go spłacać. Możemy też zdecydować na zakup czegoś na raty. Grunt aby to zobowiązanie zawsze spłacać w wyznaczonym terminie.
Po trzecie znajdź poręczyciela swojego kredytu. To zwiększy naszą wiarygodność w oczach banku. W przypadku długoletnich kredytów hipotecznych powinniśmy zadbać o wkład własny. Im większy wkład własny tym mniejsze oprocentowanie i tym mniejszej zdolności kredytowej wymaga od nas bank.
A co zrobić jeśli nasz współmałżonek posiada złą historię kredytową?
Faktem jest, że małżeństwa są traktowane przez banki jako jedno gospodarstwo domowe. Jeśli nasz małżonek ma złą historię kredytową powinniśmy zdecydować się na rozdzielność majątkową.
W jakiej walucie wziąć kredyt? Frank szwajcarski ma może nasze złotówki?
Jeszcze kilka lat temu żeby zaciągnąć kredyt w walucie obcej nie trzeba było posiadać wysokiej zdolności kredytowej, kredyty w złotówkach były bardzo drogie. Obecnie trend ten się odwraca zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę obecne zawirowania z kursem franka szwajcarskiego. Należy pamiętać, że przy wyliczaniu zdolności kredytowej banki zawyżają koszty związane z przewalutowaniem.
Stara prawda mówi, że najbezpieczniejsze są kredyty brane w takiej walucie w jakiej się zarabia. A większość z nas zarabia właśnie w złotówkach.