Na giełdzie rodziły się wielkie fortuny, ale i ludzie tracili dorobek całego życia. Jak grać na giełdzie, żeby nie stracić? Oto garść praktycznych porad.
Czym właściwie jest giełda?
Giełda papierów wartościowych jest to rynek pieniężny. W naszym kraju znajduje się tylko jedna giełda. Na warszawskim parkiecie możemy obracać akcjami, obligacjami, złotem, a także obcymi walutami.
Cały obrót prowadzony na rynku giełdowym jest niematerialny, czyli wszystkie papiery wartościowe przechowywane są w formie zapisów elektronicznych w systemie komputerowym Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.
Kto może grać na giełdzie?
Na giełdzie może grać praktycznie każdy. Wszystkie transakcje realizowane są za pośrednictwem firm inwestycyjnych. To one w imieniu klientów mogą składać zlecenia na kupno bądź sprzedaż. Zlecenie możemy złożyć przez telefon lub internet, bez konieczności wychodzenia z domu.
Od jakiej kwoty możemy zacząć inwestowanie na giełdzie?
Nie ma minimalnej kwoty, od której możemy zacząć grać na giełdzie. Musimy jednak być świadomi, że gra wiąże się ze sporym ryzykiem. Warto przynajmniej na początku zainwestować stosunkowo niewielką kwotę.
Podstawową zasadą jest zachowanie bezpieczeństwa. Pieniądze, które inwestujemy na giełdzie powinny być naszą własnością. Lokowanie pieniędzy pożyczonych na giełdzie jest bardzo ryzykowne, zwłaszcza jeśli jesteśmy początkującymi graczami. Inwestujmy rozważnie i z namysłem. Tak aby ewentualna strata nie zachwiała naszym domowym budżetem. Wszak tylko głupcy i szaleńcy lokują dorobek całego życia na giełdowym parkiecie…
Jak nauczyć się dobrze grać na giełdzie?
Żaden sukces nie przychodzi od razu. Początkujący gracz nie musi od razu inwestować realnej gotówki. Istnieje Gra Giełdowa, która pozwala zapoznać się z prawami rządzącymi Giełdą Papierów Wartościowych. W grze gracz inwestuje wirtualne środki, uczy się na swoich błędach. Nie ryzykuje, że straci swoje oszczędności. To chyba najlepszy i najszybszy sposób na naukę gry na giełdzie.