Chcesz, by twoje przedsiębiorstwo zaczęło lepiej prosperować? Skup się na pracowniku! Być może to hasło zaskoczy niektóre osoby, ale prawda jest taka, że jeśli chcesz polepszyć pracę twojej firmy, to musisz zacząć od podstaw. A gdzie ich szukać, jeśli nie w osobach, które na co dzień wykonują dla ciebie wszelkie zadania?
Zdrowie pracownika: co musisz wiedzieć
Wiele osób, słysząc hasło „zdrowie pracownika” być może od razu pomyśli o zwolnieniach L4 oraz o braniu urlopu na żądanie. Nic bardziej mylnego! Chcemy spojrzeć na to zagadnienie z zupełnie innej strony, stąd też słowo „innowacyjność” w tytule. Zarządzanie zdrowiem pracownika to zagadnienie, z którym zdecydowanie warto zapoznać się bliżej. Troska o dobre samopoczucie możne znacząco zwiększyć motywację twoich podwładnych, jak i również przynieść korzyści ekonomiczne dla przedsiębiorstwa.
Czym jest system zarządzania zdrowiem?
Inaczej mówiąc, to zorganizowany proces społeczny, którego celem jest działanie na rzecz umocnienia zdrowia pracowników oraz wspieranie osiągania biznesowych celów organizacji. Co to oznacza w praktyce? Przedsiębiorstwo może zacząć organizować różne kursy i szkolenia wewnątrz firmy, by uświadamiać swoich podwładnych w kwestiach zdrowotnych. Efektem tego są ogromne korzyści dla wszystkich. Pracownik po serii szkoleń i wykładów jest bardziej świadomy na przykład błędów, które popełnia na co dzień przez swoje żywienie czy brak aktywności fizycznej. Przedsiębiorca wie, na co zwrócić uwagę (jeśli np. w firmie jest bardzo dużo palaczy, to warto zrobić serię spotkań z lekarzem czy szkoleń, które skutecznie zniechęcają do palenia). Efektem tego jest wypracowanie wspólnego pola, z którego każdy otrzymuje coś dla siebie. Dla pracodawcy będzie to korzyść materialna – zdrowszy pracownik to mniej zwolnień i bardziej efektywna praca. Dla podwładnego to możliwość poszerzenia swojej wiedzy dzięki firmie. Wiele osób z pewnością doceni tego typu działania, ponieważ nie każdy ma na co dzień możliwość uczestniczenia w wykładach dotyczących zdrowia czy trybu życia.
Wdrażanie systemu
Jak wygląda wdrażanie systemu zarządzania zdrowia pracownikiem? Na początku przeprowadza się serię spotkań ze specjalistami do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, jak i również z fachowcami do spraw zdrowia publicznego. Dzięki temu każdy otrzyma niezbędną wiedzę lub utrwali to, co wiedział do tej pory. Dopiero w późniejszych etapach można rozszerzać działalność o inne elementy, takie jak na przykład analizę stanu zdrowia pracowników, organizację zakładowych eventów prozdrowotnych czy promocję zdrowia.
Innowacyjność w zarządzaniu zdrowiem pracownika to ważna kwestia nie tylko dla dużych przedsiębiorstw. Mniejsze firmy również powinny dbać o jakość pracy, a wpływ na nią ma właśnie między innymi zdrowie podwładnych. W małych biznesach jest to o tyle istotne, że często nawet nieprzyjście do pracy 2-3 osób jest już znacząco odczuwalne przy wykonywaniu codziennych zadań.
Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał we współpracy oraz dzięki uprzejmości firmy TeamPrevent Poland.